Kategorie Zdrowie

Tabletki przeciw kleszczom dla psa – czy są bezpieczne?

Tabletki przeciw kleszczom dla psa są jednym ze sposobów zabezpieczenia pupila przed uporczywymi pasożytami. Uporczywe kleszcze potrafią być równie uciążliwe co niebezpieczne. Jeśli mały pasożyt wbije się w ciało pupila, czworonóg może nabawić się groźnych chorób takich jak borelioza czy babeszjoza. Czy tabletki aby na pewno są bezpiecznym rozwiązaniem? Przewiń niżej, aby zobaczyć wszystko co można chcieć wiedzieć o tabletkach na kleszcze dla psa.

Zobacz także: 5 miejsc na ciele zwierzaka, w których mogą schować się kleszcze. Lepiej dokładnie sprawdzić pupila

Jak działają tabletki przeciw kleszczom dla psa?

Tabletki przeciw kleszczom dla psa zabijają kleszcze oraz pchły poprzez działanie na ich układ nerwowy. Substancja czynna zawarta w tabletce powoduje paraliż, a następnie śmierć pasożytów. Skuteczność tabletek przeciw kleszczom i pchłom jest bardzo wysoka, jednak ich silne działanie od wewnątrz może mieć negatywny wpływ na zwierzaka.

Tabletki przeciw kleszczom dla psa
Źródło: vetstreet.com

Tabletki na kleszcze dla psa Bravecto

Tabletki na kleszcze BRAVECTO to jeden ze sposobów zapezpieczenia psów przed uporczywymi pasożytami.

Substancją czynną leku jest fluralaner, który zabija kleszcze oraz pchły, które znajdują się na skórze oraz sierści psa. Gdy pasożyty wbiją się w skórę czworonoga i zaczną żywić jego krwią, narażą się na działanie substancji czynnej tabletek.

Tabletka na kleszcze BRAVECTO dla psa wielkości owczarka niemieckiego kosztuje około 120 zł.

Zobacz także: Tabletki na kleszcze BRAVECTO – działanie, skutki uboczne, cena, opinie

Tabletki na kleszcze dla psa Simparica

Simparica to tabletki na kleszcze, których substancją czynną jest sarolaner. Lek nie tylko zabija kleszcze oraz pchły, ale również je odstrasza. Tabletki te są przeznaczone dla psów ważących minimum 1,3 kg oraz w wieku minimum 6 miesięcy.

Zobacz także: Tabletki na kleszcze SIMPARICA – działanie, skutki uboczne, opinie

Skutki uboczne tabletek na kleszcze

Agencja Żywności i Leków ostrzega, że leki powszechnie stosowane w zwalczaniu pcheł i kleszczy, mogą prowadzić do problemów neurologicznych u zwierząt domowych. FDA ostrzega, że takie tabletki nie są odpowiednie dla każdego zwierzaka. Po regularnym stosowaniu leków izoksazolinowych zgłaszano następujące skutki uboczne:

  • drżenie mięśni
  • ataksja
  • drgawki

FDA cały czas monitoruje raporty o działaniach niepożądanych tych leków i zachęca właścicieli zwierząt domowych i lekarzy weterynarii do zgłaszania skutków ubocznych, które wystąpiły u zwierząt po zażywaniu tabletek.

Jeżeli zauważyłeś u swojego zwierzaka niepokojące skutki po spożywaniu leków, koniecznie zgłoś to producentowi tabletek, który ma obowiązek przesyłania tych informacji dalej.

Kleszcz u psa
Źródło: wagwalking.com

Tabletki nie dla każdego zwierzęcia

FDA poprosiło producentów tych leków o wprowadzenie zmian w oznakowaniu swoich produktów. Mają obowiązek zapewnić weterynarzom i właścicielom zwierząt domowych informacje, które są potrzebne, do ustalenia indywidualnego sposobu leczenia danego zwierzęcia.

FDA informuje, że lekarze weterynarii powinni indywidualnie ustalać, czy produkt w klasie izoksazoliny jest odpowiedni dla danego zwierzęcia domowego i czy mu nie zaszkodzi. Każdy zwierzak jest inny i nie dla każdego z nich takie tabletki będą bezpieczne.

Pies u weterynarza
Źródło: akc.org

Tabletki przeciw kleszczom – przeciwskazania

Istnieją przeciwskazania w przypadku których nie wolno podawać zwierzakowi tabletek przeciw kleszczom oraz pchłom. Oto one:

  • ciąża, laktacja
  • nadwrażliwość lub alergia na składnik preparatu
  • jednoczesne stosowanie leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz pochodnej kumaryny
  • choroby wątroby i nerek

Tabletki na kleszcze dla psa cena

Ile kosztują tabletki na kleszcze dla psa? Cena może wahać się od 70 do 300 zł. Wszystko zależy od rodzaju tabletek oraz produkującej je firmy.

Inne sposoby na kleszcze

Oprócz tabletek dostępne są również inne preparaty – specjalne obroże oraz krople. Te dwie metody działają zewnętrznie, dlatego na pewno będą bezpieczniejsze dla twojego psa. Najlepiej będzie jeśli wraz z weterynarzem wybierzesz najlepszy środek przeciwpasożytniczy dla czworonoga.

Zobacz także: Domowe sposoby na kleszcze, których warto wypróbować