×

13 powodów, dla których świnie zamiast na talerzach, powinny znaleźć się w naszych sercach

Uwielbiają wymachiwać ogonami, gdy są szczęśliwe i być głaskane po brzuszkach. Mają wyjątkowe osobowości, łatwo je uczyć, potrafią wykonywać złożone zadania i mają zdolność do wspomnień. Tak naprawdę świnie niewiele różnią się od psów, które zajmują specjalne miejsce w naszych sercach i domach… Świnie zostały jednak sklasyfikowane jako „pokarm”,  a z tego względu większości z nich odmawia się prawa do życia. Świnie zdecydowanie zasługują na lepszy los, a my mamy na to dowody.

13 powodów, dla których świnie zamiast na talerzach, powinny znaleźć się w naszych sercach:

#1 Są bardzo inteligentne

Świnie są mądrzejsze od psów. Można nauczyć je reagowania na polecenia głosowe. Łatwo nauczyć je zasad załatwiania potrzeb. Potrafią też rozwiązywać złożone łamigłówki, a nawet grać w gry wideo… W rzeczywistości świnie mogą być mądrzejsze niż trzyletnie dziecko.

#2 Mają zdolność do zapamiętywania

Świnie zapamiętają odpowiedź na zagadkę nawet na 6 miesięcy od pierwszego zadania. Według badań Instytutu Badawczego Messerli Vetmeduni w Wiedniu, ukazuje to dobrze funkcjonującą pamięć długotrwałą. Nawet młode prosięta mają zdolność do wspomnień.

#3 Reagują na miłość podobnie jak ludzie

Gdy się przytulamy lub okazujemy sobie miłość, uwalniana jest oksytocyna zwana również jako hormon miłości. Podobnie reagują świnie – gdy są głaskane, przez kilka następnych godzin wydzielają ten sam hormon. Im więcej interakcji, tym więcej uwolnionej oksytocyny.

#4 Potrafią wyczuwać upływający czas

W ostatnich latach naukowcy wykazali, że świnie potrafią wyczuwać upływ czasu z dnia na dzień. Jest to szczególnie istotne, ponieważ świnie są jednym z najintensywniej hodowanych gatunków zwierząt na świecie, a warunki, w jakich większość z nich żyje, wiążą się z zamknięciem przez większość czasu. Wyobraź sobie mentalną udrękę bycia zamkniętym w klatce wielkości twojego ciała, nie mając innego wyjścia. Jedyne, co możesz zrobić, to pogodzić się z upływającym czasem.

#5 Są bardzo czyste

Jeśli świnie otrzymają wystarczającą ilość miejsca do życia, będą załatwiać swoje potrzeby z dala od ściółki i pożywienia. Istnieje błędne przekonanie, że te zwierzęta są brudne, a wynika to z faktu, że pokrywają się błotem, aby ochłodzić się i ochronić przed słońcem. Ludzie się pocą, psy dyszą, a świnie pokrywają się błotem… to po prostu ich sposób na regulowanie temperatury ciała.

#6 Budują relacje i przyjaźnie

Świnie tworzą bardzo złożone struktury społeczne. W wieku około trzech tygodni prosięta zaczynają bawić się z innymi prosiętami i właśnie w tym czasie tworzą się silne więzi, które często trwają całe życie. Często śpią nos w nos z najbliższymi przyjaciółmi.

#7 Mamy budują gniazdo dla swojego potomstwa

Około 24 godziny przed porodem, przyszłe mamy tymczasowo opuszczą swoją grupę, aby zebrać gałęzie i miękki materiał do budowy gniazda dla potomstwa.

#8 Mamy śpiewają swoim dzieciom, aby dać im czas, że nadeszła pora na mleko

Po narodzinach prosięta dotykają nosami swojej mamy i poznają nawzajem swoje głosy. Jest wiadome, że mamy świnie „śpiewają” swoim prosiętom, aby poinformować je, kiedy nadchodzi pora na mleko.

#9 Ich pyski działają podobnie do naszych dłoni

Pysk świni ma tyle samo receptorów dotykowych co ludzka ręka i jest wysoce wyspecjalizowanym i bardzo czułym narzędziem. My ludzie, używamy rąk, a świnie do badania otaczającego świata używają pysków.

#10 Nie przejadają się

W przeciwieństwie do psów lub ludzi, świnie mają bardzo dobre poczucie kontroli związanej z jedzeniem. Dzięki temu nigdy się nie przejadają – nawet jeśli mają nieograniczony dostęp do pożywienia.

#11 Wiele produktów mięsnych, dla których zabijane są świnie, może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka

Stwierdzono, że nawet niewielkie ilości przetworzonego mięsa (w tym bekonu, kiełbasek i salami) zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Badania z 2018 r. wykazały, że spożywanie zaledwie 25 gramów przetworzonego mięsa dziennie może doprowadzić do większej zachorowalności na raka jelita. Podobnie, zjedzenie 75 gramów szynki dziennie również zwiększyłoby prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

#12 Większość świń żyje w bardzo złych warunkach

Wiele świń trzymane jest w bardzo złych warunkach. Skazanie naszego ukochanego psa na takie cierpienie przez całe życie niewątpliwie wywołałoby ogromną złość wśród społeczeństwa, a mimo to świniom – zabawnym, emocjonalnym, inteligentnym i towarzyskim zwierzętom – odmawia się nawet najbardziej podstawowych wymogów dobrostanu, takich jak możliwość swobodnego poruszania się. Wiele z nich nigdy nie zobaczy słońca.

#13 Humanitarny sposób zabijania nie istnieje

Świnie są niezwykle wrażliwymi zwierzętami. Niestety humanitarny sposób zabijania nie istnieje, co potwierdza wiele nagrań zarejestrowanych w rzeźniach. Wiele razy widzieliśmy, jak te wrażliwe zwierzęta cierpią podczas swoich ostatnich chwil życia.

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować