Kategorie KotyRasy kotówSokoke

Sokoke – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Sokoke znany jest również jako kot leśny sokoke, Kadzonzo oraz Khadzonzos. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Sokoke
Źródło: prettylitter.com

Sokoke charakter

Nie daj się zwieść dzikiemu wyglądowi tego kota. W rzeczywistości jest to przyjazny futrzak, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Źle znosi samotność, a więc nie jest polecany dla osób, które mało bywają w domu. Ma wiele psich cech – potrafi nawet widać swojego opiekuna w drzwiach. Potrafi odczytywać ludzie emocje. Jest aktywny oraz energiczny i uwielbia się bawić, skakać oraz biegać. Dobrze dogaduje się zarówno z innymi kotami jak i zwierzętami domowymi.

Sokoke wygląd

Jest to średniej wielkości kot, który wyglądem przypomina drapieżnego kota ocelota. Posiada krótką i przylegającą do ciała sierść, która występuje we wszystkich odcieniach czarnego wraz z pręgowaniem.

Sokoke waga

Koty tej rasy osiągają wagę od 2,5 do 5 kg.

Sokoke zdrowie

Generalnie rasa jest bardzo zdrowa i odporna. Do tej pory nie stwierdzono jakichkolwiek schorzeń genetycznych występujących w jej obrębie.

Sokoke
Źródło: catbreedselector.com

Sokoke długość życia

Koty te żyją około 9-15 lat.

Sokoke pielęgnacja

Kota tej rasy wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pielęgnację uszu, gdyż mają one tendencję do infekcji. Uszy trzeba więc regularnie oczyszczać. Nie zapominaj o regularnym kontrolowaniu oczu i pazurków. Futrzakowi trzeba zapewnić dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Sokoke kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota tej rasy? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie potrzeby. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Sokoke
Źródło: Sokoke Forest Cat “Khadzonzo” / facebook.com

Sokoke hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy. Niestety ta rasa jest bardzo rzadka, a więc przy zakupie kociaka będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Hodowli najlepiej szukać za granicą.

Sokoke cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1500 euro do nawet 2000 euro.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie