×

Sokoke – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Sokoke znany jest również jako kot leśny sokoke, Kadzonzo oraz Khadzonzos. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Sokoke charakter

Nie daj się zwieść dzikiemu wyglądowi tego kota. W rzeczywistości jest to przyjazny futrzak, który silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Źle znosi samotność, a więc nie jest polecany dla osób, które mało bywają w domu. Ma wiele psich cech – potrafi nawet widać swojego opiekuna w drzwiach. Potrafi odczytywać ludzie emocje. Jest aktywny oraz energiczny i uwielbia się bawić, skakać oraz biegać. Dobrze dogaduje się zarówno z innymi kotami jak i zwierzętami domowymi.

Sokoke wygląd

Jest to średniej wielkości kot, który wyglądem przypomina drapieżnego kota ocelota. Posiada krótką i przylegającą do ciała sierść, która występuje we wszystkich odcieniach czarnego wraz z pręgowaniem.

Sokoke waga

Koty tej rasy osiągają wagę od 2,5 do 5 kg.

Sokoke zdrowie

Generalnie rasa jest bardzo zdrowa i odporna. Do tej pory nie stwierdzono jakichkolwiek schorzeń genetycznych występujących w jej obrębie.

Sokoke długość życia

Koty te żyją około 9-15 lat.

Sokoke pielęgnacja

Kota tej rasy wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na pielęgnację uszu, gdyż mają one tendencję do infekcji. Uszy trzeba więc regularnie oczyszczać. Nie zapominaj o regularnym kontrolowaniu oczu i pazurków. Futrzakowi trzeba zapewnić dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Sokoke kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota tej rasy? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić jej wszystkie potrzeby. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Sokoke hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy. Niestety ta rasa jest bardzo rzadka, a więc przy zakupie kociaka będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Hodowli najlepiej szukać za granicą.

Sokoke cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1500 euro do nawet 2000 euro.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować