×

Shih tzu od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Shih tzu to mały pies towarzyszący pochodzący z Tybetu. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu historia

Niektóre teorie twierdziły, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania Lhasa Apso z Pekińczykiem, jednak badania DNA wykazały, że rasa shih tzu jest znacznie starsza. Psy te żyją więc znacznie dłużej. Do Europy trafiły jako podarunek w latach 30. XX wieku.

Nazwa rasy pochodzi z języka chińskiego i w tłumaczeniu na polski oznacza „lwi pies”.

 

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu wygląd

Jest to mała rasa psa. Jej przedstawiciele posiadają okrągłe i szeroko rozstawione oczy oraz długie i zwisające uszy. Charakterystyczny dla rasy jest lekki przodozgryz. Sierść tych psów jest długa oraz miękka. Może występować w różnych umaszczeniach.

Shih tzu waga

Te czworonogi osiągają wagę od 4,5 kg do 9 kg. Wysokość w kłębie natomiast to około 23-27 cm.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu charakter

Są to towarzyskie, wesołe i niezależne psy. Silnie przywiązują się do swoich opiekunów i potrzebują mieć z nimi bliski kontakt.

Dobrze dogadują się z dziećmi, a także innymi zwierzętami. Psy tej rasy łatwo przystosowują się do trybu życia swojej rodziny. Lubią spacery i zabawy, ale radość sprawia im także spanie i leniuchowanie. Nie mają tendencji do ucieczek ani włóczęgostwa.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu choroby

Rasa podatna jest na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, niedrożność kanalika łzowego, entropium, niewydolność nerek, udar cieplny, zespół Cushinga, zwężenie nozdrzy, udar cieplny, a także choroby serca.

Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 15-20 lat.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu pielęgnacja

Aby unikać powstawaniu kołtunów, sierść przedstawiciela rasy należy codziennie czesać. U tych psów szczególnie ważna jest pielęgnacja uszu uraz oczu – należy je regularnie przemywać. Czasami potrzebne są do tego nawet specjalne środki lecznicze.

Nie zapominaj również o regularnym myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Shih tzu opinie

Właściciele tej rasy przyznają, że te psiaki są wspaniałymi towarzyszami, które są odpowiednie zarówno dla osób starszych jak i dla rodzin z dziećmi. Nie wymagają doświadczonego opiekuna jednak należy pamiętać, że te psy potrzebują systematycznej i starannej pielęgnacji. Są również wrażliwe upały, dlatego w ten czas należy zapewnić im szczególną opiekę.

Zobacz także: Jak dbać o psa w czasie upałów?

Shih tzu szczeniaki

Shih tzu hodowla

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Shih tzu szczeniak

Uważaj na pseudo-hodowle!

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Shih tzu cena

Ile kosztuje shih tzu? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować