Kategorie PsyRasy psów

Shar pei (SZARPEJ) od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Shar pei (SZARPEJ) to pomarszczone psy pochodzące z Chin. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Shar pei opis rasy:

Shar pei
Źródło: pixabay.com

Szarpej historia

Pies Szarpej pochodzi z południowych Chin. Dawniej czworonogi te wykorzystywano do polowań, walk, pilnowania świątyń oraz jako psy pasterskie.

Wkrótce przywódca kraju Mao Zedong zabronił hodowli psów, przez co populacja psów Szarpej spadła. Jeden z miłośników tych czworonogów zwrócił się wtedy do Amerykanów z prośbą o pomoc w uratowaniu rasy. Wkrótce pomarszczone psy rasy Shar pei zaczęły przybywać do Stanów Zjednoczonych, gdzie stały się symbolem bogactwa. Sprzedawano je za bardzo wysokie kwoty, a ich popularność stale rosła.

Pierwszy przedstawiciel rasy przybył do Wielkiej Brytanii w 1981 roku. W tym czasie ustanowiono również wzorzec rasy.

Pies Szarpej

Szarpej wygląd

Są to pomarszczone psy o ciemnych oczach i bardzo małych uszach. Ich sierść jest sztywna i odstająca od skóry, a na kończynach przylegająca. Może występować w różnych, jednolitych kolorach. Umaszczenie białe jest niepożądane.

Shar pei waga i wzrost

Szarpej pies osiąga wagę od 25 do 30 kg, a szarpej suczka od 18 do 25 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 46-51 cm.

Szarpej pies

Shar pei charakter

Pies rasy Shar pei cechuje się odwagą oraz umiarkowaniem. Silnie przywiązuje się do członków rodziny, jednak na swojego pana wybiera jedną osobę. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich łagodny. Chętnie się bawi.

Szarpej do obcych może podchodzić z dystansem oraz nieufnością – doskonale sprawdza się w roli stróża. Ma spore skłonności do obrony własnego terenu.

Rasa psów shar pei lubi aktywny tryb życia, ale spędzenie całego dnia na kanapie również nie będzie problemem.

Shar pei

Shar pei zdrowie

Psy tej rasy są narażone na atopowe zapalenie skóry, alergie, zapalenia uszu, mucynozę skórną oraz nieprawidłowe podwinięcie powieki. Zdarzają się również skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Źle radzą sobie z upałami.

Długość życia wynosi 9-11 lat.

Pies Shar pei

Shar pei pielęgnacja

Psy tej rasy wymagają starannej pielęgnacji, ponieważ ze względu na pomarszczoną skórę są narażone na infekcje. Należy je wyczesywać oraz przecierać wilgotnym ręcznikiem. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń oraz kurzu ze skóry. Jeśli skóra się przetłuszcza, można stosować kosmetyki przeciwłojotokowe. Jeśli się przesusza, używamy środków nawilżających.

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Pomarszczone psy

Shar pei szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Shar pei szczeniak

Shar pei hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Shar pei w schronisku

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Shar pei szczeniaki

Psy Shar pei cena

Ile kosztuje Shar pei? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 3000 zł do 5500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!