Kategorie PsyRasy psówSeter szkocki

Seter szkocki gordon od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Seter szkocki znany również jako seter gordon to pies myśliwski pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Seter szkocki
Źródło: commons.wikimedia.org

Gordon szkocki historia

Seter gordon powstał dzięki Alexandrowi Gordonowi. To właśnie on w 1820 roku założył własną hodowlę seterów i próbował stworzyć psa trójkolorowego. Właściwa hodowla rozpoczęła się jednak dopiero po jego śmierci. W latach 60. pojawiły się czarne setery z rudymi podpaleniami, a w 1861 roku na wystawach pojawiła się osobna klasa dla setera szkockiego.

Seter gordon

Seter gordon szkocki wygląd

Jest to niemały pies o eleganckim wyglądzie. Na głowie, końcówkach uszu oraz przedniej stronie kończyn jego sierść jest delikatna i krótka. Na pozostałych częściach ciała jest jednak nieco dłuższa. Występuje w umaszczeniu czarnym podpalanym.

Gordon seter szkocki waga i wzrost

Samce osiągają wagę około 29 kg, a samice około 25 kg. Wysokość w kłębie natomiast to mniej więcej 66 cm dla psów oraz mniej więcej 62 cm dla suczek.

Seter szkocki gordon

Seter szkocki charakter

Jest to pies o silnym instynkcie myśliwskim – z tego względu należy już od szczeniaka uczyć go przychodzenia na zawołanie. Może mieć tendencje do włóczęgostwa i gonienia za innymi zwierzakami.

Zobacz także: Wołasz psa, a on ma cię w nosie? Najprawdopodobniej popełniasz pewien błąd!

Seter gordon z pewnością nie jest przyjacielem każdego – do członków swojej rodziny silnie się przywiązuje, ale do obcych podchodzi z dystansem i nieufnością. Pies tej rasy nie przepada za samotnością – uwielbia przebywać blisko swoich ukochanych ludzi.

Setery szkockie cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy.

Seter gordon szkocki

Seter szkocki gordon choroby

Psy tej rasy mogą być podatne na choroby skóry oraz kłopoty z oczami. Zdarza się również dysplazja stawów.

Długość życia dla seterów szkockich wynosi około 10-12 lat.

Gordon szkocki

Szkocki seter pielęgnacja

Psa tej czasy należy regularnie czesać. W szczególności warto robić to po spacerach, ponieważ liście oraz patyki mogą przyczepiać się do jego sierści. Kąpie się go w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Gordon seter szkocki

Seter gordon szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Seter gordon szczeniak

Seter szkocki hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Szkocki gordon do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Seter szkocki szczeniaki

Seter szkocki cena

Ile kosztuje seter szkocki gordon? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Pamiętaj jednak, że cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Seter szkocki gordon od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.