Kategorie PsyPuliRasy psów

Puli owczarek węgierski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Owczarek węgierski puli to pies pasterski pochodzący z Węgier. Odznacza się dość oryginalnym wyglądem, a niektórzy uważają, że przypomina mopa. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Owczarek węgierski puli
Źródło: commons.wikimedia.org

Owczarek węgierski puli historia

Jest to bardzo stara rasa pochodząca z Węgier. Dawniej jej przedstawicieli ceniono przede wszystkim za wykonywaną przez nich pracę.

Współczesna hodowla psów tej rasy rozpoczęła się w roku 1910. Na Węgrzech te czworonogi są popularne, ale w innych krajach są raczej rzadkie. W Polsce można spotkać je głównie na wystawach.

Owczarek węgierski puli

Owczarek węgierski puli wygląd

To średniej wielkości pies o dość oryginalnym wyglądzie. Jest pokryty obfitym i falistym włosem, który ma tendencje do filcowania się. Występuje w umaszczeniu białym, czarnym, czarnym z szarym lub rdzawym nalotem oraz płowym z czarną maską.

Owczarek węgierski puli waga i wzrost

Samce osiągają wagę od 13 do 15 kg, a samice od 10 do 13 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 39-45 cm dla psów oraz 36-42 cm dla suczek.

Pies puli

Owczarek węgierski puli charakter

Jest to pies bardzo silnie przywiązany do członków swojej rodziny. Jest w stosunku do nich lojalny i wierny. Lubi przebywać blisko człowieka. Do obcych pochodzą jednak z dystansem i nieufnością. Ma tendencje do obrony opiekunów oraz własnego terenu. Dzięki temu świetnie sprawdza się w roli stróża.

Te czworonogi cechują się wysokim poziomem inteligencji i szybko uczą się nowych rzeczy. Chętnie współpracują z człowiekiem oraz wykonują powierzone mu zadania. Radość sprawiają im również zabawy oraz aktywność fizyczna.

Przedstawiciele tej rasy nie mają kłopotów z akceptowaniem innych zwierząt.

Rasa puli

Owczarek węgierski puli choroby

Są to zdrowe i odporne psy. Może jednak wystąpić dysplazja stawów oraz dziedziczne choroby oczu.

Długość życia dla tej rasy wynosi około 13-15 lat.

Puli biały

Owczarek węgierski puli pielęgnacja

W wieku około 9 miesięcy u psów tej rasy zaczynają tworzyć się charakterystyczne sznury. Należy rozdzielać je przy skórze – dzięki temu umożliwiamy psu wentylację skóry.

Tych czworonogów raczej się nie kąpie, ponieważ ich całkowite wyschnięcie trwa bardzo długo. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, najpierw osusz psa ręcznikiem, a później dokładnie wysusz go suszarką. Nie wolno zostawiać sierści mokrej, ponieważ mogłaby spleśnieć.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Owczarki węgierskie puli

Owczarek węgierski puli szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Puli szczeniak

Owczarek węgierski puli hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju jest mało hodowli psów tej rasy, więc na szczeniaka będzie trzeba trochę poczekać.

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Owczarek węgierski puli szczeniak

Puli cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!