Kategorie Inne

Pszczoła umierała po wypadku, a jej koleżanki natychmiast zaczęły ją ratować

Pszczoły to bardzo ważny element naszego ekosystemu. Te małe owady są niezbędne dla ludzi, ponieważ zapylają masę gatunków roślin, które stanowią pożywienie zarówno dla nas jak i dla zwierząt. Oprócz tego pszczoły są bardzo mądre. Pracują w grupie, aby bronić się przed atakującymi je szerszeniami. To jednak nie wszystko. W ostatnim czasie okazało się, że potrafią również ratować siebie nawzajem. Kiedy jedna z pszczół wpadła w miód, prawie umarła. Właśnie wtedy inne pszczoły pojawiły się, aby pomóc swojej koleżance w potrzebie.

Sytuacja miała miejsce w Covert Township w USA

Peter Walkosz był zdumiony, kiedy zauważył, co zrobiły inne pszczoły, gdy zauważyły, że ich koleżanka jest w poważnych tarapatach. Owady współpracowały i robiły wszystko, aby pomóc pszczole w potrzebie. Mężczyzna wszystko nagrał, a filmik umieścił w sieci. Możesz obejrzeć go poniżej.

 

„Jesteśmy hodowcami pszczół w małym miasteczku znajdującym się w południowo-zachodnim stanie Michigan. Nasza mała farma znajduje się w polu jagód, gdzie pszczoły mają dużo kwiatów do zapylenia. Produkują niesamowity miód z borówek w okresie wiosennym, który ma dość ciemny kolor. Kilka tygodni temu, kiedy zbierałem miód, jedna biedna pszczoła wpadła mi w ekstraktor miodu i nie mogłem pozwolić, by ta ciężko pracująca dziewczyna umarła. Uratowałem ją i umieściłem przy wejściu do ula, ponieważ miałem pewność, że jej pozostałe siostry jej pomogą. Nie zawiodłem się.” – powiedział Peter Walkosz, autor wideo.

Pszczoła umierała po wypadku, a jej koleżanki natychmiast zaczęły ją ratować
Źródło: ViralHog

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło

„Pobiegłem po swój telefon i postanowiłem uchwycić tę niesamowitą scenę, w jaki sposób inne pszczoły oczyszczały swoją koleżankę i pomagały jej. Niestety mój telefon nie był w pełni naładowany i nie byłem w stanie zarejestrować całego procesu, a także jego zakończenia. Wszystko zajęło jakieś 30 minut. Po tym czasie pszczoła została w pełni oczyszczona, po czym odleciała.” – opowiada Peter.

Filmik nagrany przez mężczyznę stał się popularny w sieci

Wielu internautów było pod wrażeniem zachowania pozostałych pszczół. Wideo spotkało się z szerokim odbiorem i zostało wiele razy udostępnione. Każdy powinien je zobaczyć!

„To niesamowite w jaki sposób pszczoły pomogły swojej koleżance w potrzebie. To bardzo mądre stworzenia.” – napisał jeden z internautów.

Pszczoła umierała po wypadku, a jej koleżanki natychmiast zaczęły ją ratować
Źródło: Viralhog

Masowe wymieranie pszczół

W ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. Prawdopodobną przyczyną wymierania owadów jest stosowanie pestycydów w czasie kwitnięcia roślin. Wymieranie pszczół jest bardzo złym znakiem, ponieważ one są bardzo ważną częścią naszego ekosystemu. Zapylają wiele gatunków roślin, które stanowią pożywienie zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Powinniśmy zrobić wszystko, aby uchronić pszczoły przed wyginięciem!

Fotografie: youtube.com