×

Psy rozumieją ludzi bardziej, niż mogłoby się nam to wydawać. Mamy na to dowody, nie do podważenia!

Mówi się, że nie ma znaczenia, co mówisz do swojego psa, dopóki robisz to w miły sposób. Niektórzy nawet kilkanaście razy dziennie powtarzają do swojego pupila słowa „kocham Cię”, jednak czy on to rozumie?

Jak się okazuje, psy potrafią zrozumieć znacznie więcej niż mogłoby się nam wydawać. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

Naukowcy przeprowadzili badania na 13 przeszkolonych psach.

ENIKO KUBINYI

ENIKO KUBINYI

Zwierzaki miały za zadanie siedzieć w skanerze fMRI – urządzenie, które mierzy aktywność mózgu. Rasy psów, które wybrano to przedewszystkim border collie i retrievier. Głównym naukowcem odpowiadającym za badanie był Attila Andics.

Podczas badania nagrywano głos trenerów mówiących pełne zwroty w różnej intonacji. W jednym z nagrań kobieta użyła węgierskiego wyrażenia, którego często używają właściciele swoich pupili jako pochwały. Pochwałę wypowiedziała z naturalną intonacją. Wypowiadała również wiele słów „neutralnych” takich jak spójniki, które nie miały większego znaczenia.

Badacze na bieżąco monitorowali fale mózgowe każdego psa, podczas wysłuchiwania przez nich różnych zwrotów.

ENIKO KUBINYI

ENIKO KUBINYI

Okazało się, że psy przetwarzają słowa i ton głosu oddzielnie, w różnych częściach mózgu. Gdy słyszały znajomą „pochwałę”, na monitorze zaświecała się lewa półkula mózgu – ta, której ludzie używają do przetwarzania języka. Działo się to bez względu na to, jakiego tonu używał trener. Dźwięk rejestrowały natomiast w swojej prawej półkuli, co nie oznacza, że ton nie miał znaczenia.

„To pokazuje, że dla psów, pochwała działa jak nagroda. Najlepszy efekt daje jednak, gdy oprócz słów użyjemy również odpowiedniej intonacji. Teraz wiemy, że psy nie tylko odróżniają co mówimy od tego jak mówimy, ale również potrafią łączyć ze sobą słowa ze sposobem w jaki są wypowiadane.” – mówi Andics.

Wyniki oczywiście nie do końca dowodzą, że psy mogą dokładnie uchwycić znaczenie wszystkich znanych słów, ale bardzo prawdopodobne, że odróżniają słowa, które słyszały wcześniej od słów, które słyszą pierwszy raz.

VILJA & VANDA MOLNÁR

VILJA & VANDA MOLNÁR

„Oczywiście, nie uważamy, że psy rozumieją wszystko co mówimy” – dodał Andics.

Właściciele psów wiedzą od dawna, że mogą używać słownych poleceń, szkolić swoje psy i komunikować się z nimi. Badania wykazały, że psy mogą rozpoznać słowa, niezależnie od tonu głosu czy języka ciała.

Jakby tego było mało, naukowcy podejrzewają, że mogliby się doszukać podobnych wyników u innych zwierząt domowych, gdyby tylko żyły wśród ludzi.

Może Cię zainteresować