Psy które nie gubią sierści
Kategorie PsyRasy psów

Psy które nie gubią sierści lub gubią jej bardzo mało – oto 10 ras

Czy istnieją psy które nie gubią sierści? Wielu ludzi zadaje sobie to pytanie. W końcu linienie psa może być dość uporczywe – w domu znajduje się pełno sierści, a czasami nawet codzienne odkurzanie nie wystarcza. Jeżeli nadmierne wypadanie sierści u psa stanowi dla ciebie wielki problem, to nie martw się. Istnieją bowiem psy które nie linieją lub linieją bardzo delikatnie.

Linienie psa

Wypadanie sierści u psa jest całkowicie naturalnym procesem. Zazwyczaj ma to miejsce dwa razy do roku – wiosną oraz jesienią. Częstotliwość oraz intensywność linienia zależy od rasy oraz rodzaju sierści czworonoga. Jeśli wypadająca sierść u psa stanowi dla ciebie problem, to pamiętaj, że istnieją rasy psów które nie linieją lub linieją bardzo delikatnie.

Psy które nie gubią sierści lub gubią jej bardzo mało:

1. Nagi pies meksykański

Psy które nie gubią sierści
Źródło: thesmartcanine.com

Jest to pies który nie linieje. Wszystko dlatego, ponieważ w ogóle nie posiada sierści lub jest ona bardzo króciutka. Ze względu na brak sierści, skóra nagiego psa meksykańskiego wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy odpowiednio ją nawilżać oraz chronić przed działaniem słońca.

2. Shar pei

Psy które nie gubią sierści

Psy rasy shar pei gubią niewielką ilość sierści.

Ze względu na pomarszczoną skórę są jednak narażone na infekcje. Te czworonogi należy więc wyczesywać oraz przecierać wilgotnym ręcznikiem. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń oraz kurzu ze skóry.

Jeśli skóra się przetłuszcza, można stosować kosmetyki przeciwłojotokowe. Jeśli się przesusza, używamy środków nawilżających.

3. Bichon frise

Bichon frise

Pieski rasy bichon frise bardzo mało linieją, ale należy pamiętać, że ich szata wymaga specjalnej pielęgnacji. Te czworonogi trzeba strzyc oraz kąpać raz na 2 miesiące.

4. Basenji

Basenji

Basenji gubią mało sierści, a oprócz tego ich pielęgnacja jest bardzo łatwa. Psy tej rasy są bowiem jak koty – same dbają o codzienną higienę i oczyszczają się przy pomocy języka. Oprócz tego prawie w ogóle nie szczekają!

5. Maltańczyk

Maltańczyk

Sierść maltańczyka wymaga sporadycznego strzyżenia. Te psy praktycznie nie linieją, ale ich włos ma tendencję do kołtunienia. Właśnie dlatego maltańczyka należy codziennie czesać.

6. Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo

Te psy gubią bardzo mało sierści, a w ostatnim czasie zyskują coraz większą sławę. Przedstawiciele rasy specjalizują się w poszukiwaniu trufli.

7. Teriery

Yorkshire terrier

Większość terierów bardzo mało linieje. Z pewnością jest to jedna z ogromnych zalet tych uroczych czworonogów.

8. Sznaucery

Psy które nie gubią sierści

Wszystkie odmiany sznaucera gubią mało sierści. Psy tej rasy posiadają szorstką sierść, którą wystarczy regularnie szczotkować. Do sznaucerów nalezą:

 • sznaucer miniaturowy
 • sznaucer średni
 • sznaucer olbrzym

9. Pudle

Psy które nie gubią sierści

Wszystko odmiany pudla bardzo mało linieją. Należy jednak pamiętać, że ich sierść wymaga specjalnej pielęgnacji. Odmiany pudli to:

 • pudel toy
 • pudel miniaturowy
 • pudel średni
 • pudel duży

10. Psy dowodne

Hiszpański pies dowodny

Są to psy które nie gubią sierści lub gubią jej bardzo mało. Do psów dowodnych należy 6 czworonogów:

 • amerykański spaniel dowodny
 • hiszpański pies dowodny
 • portugalski pies dowodny
 • irlandzki spaniel dowodny
 • fryzyjski pies dowodny
 • barbet

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Aby ograniczyć wypadanie sierści u psa, przede wszystkim należy ją regularnie szczotkować. Możesz użyć w tym celu specjalnej rękawicy do wyczesywania sierści, która czesze, a także zapewnia pupilowi masaż oraz relaks. Zwierzaki po prostu uwielbiają tę rękawicę!

Zobacz także: Oryginalna rękawica do wyczesywania sierści rekomendowana przez weterynarzy

Możesz również zadbać o odpowiednią suplementację oraz właściwe odżywianie. To również może ograniczyć wypadanie sierści u psa!

Rękawica do wyczesywania sierści