×

PSI JĘZYK – jak go zrozumieć? Oto 12 rzeczy, które stara ci się przekazać twój pupil

PSI JĘZYK – jak zrozumieć swojego czworonoga? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów. Mimo że psy nie mówią w naszym języku, to wystarczy dobrze je obserwować, aby dowiedzieć się, co chcą nam przekazać. Czworonóg wysyła bowiem wiele sygnałów, które świadczą o jego odczuciach i emocjach. Psi język wcale nie jest taki trudny!

Psi język

Psi język znacznie różni się od ludzkiego, ale to nie znaczy, że nie można go zrozumieć. Czworonogi każdego dnia się z nami komunikują – wysyłają różne sygnały, których należy się nauczyć. Jak je zrozumieć? Przewiń poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Psi język – 12 popularnych sygnałów:

#1 Dyszenie

Źródło: allezoo.com.pl

Źródło: allezoo.com.pl

Przez dyszenie pies próbuje chłodzić się w czasie wysokich temperatur. Co jedna, gdy czworonóg dyszy, mimo że wcale nie jest mu gorąco? To znaczy, że jest zestresowany i zdenerwowany.

W tym przypadku musisz zrobić wszystko, aby wyciągnąć swojego pupila ze stresującej dla niego sytuacji. Na pewno będzie ci za to wdzięczny!

#2 Węszenie

Źródło: pets4homes.co.uk

Źródło: pets4homes.co.uk

Węszenie jest typowym sygnałem uspokajającym. Można go zaobserwować przykładowo podczas spotkania się dwóch psów, które nie darzą się sympatią. W celu uniknięcia konfliktu takie czworonogi zaczną zataczać łuki oraz przywierać swoje nosy do ziemi.

#3 Ziewanie

Psi język, ziewanie psa

Ziewanie najczęściej kojarzone jest ze zmęczeniem oraz sennością. Psi język posiada jednak dodatkową interpretację tego sygnału. Ziewanie może świadczyć o tym, że pies nie czuje się w danej chwili zbyt komfortowo. Kiedy czworonóg zaczyna ziewać, często próbuje ci powiedzieć: „Czy mógłbyś odejść?”.

W takiej sytuacji koniecznie daj pupilowi trochę przestrzeni.

#4 Przynoszenie zabawki

Buldog angielski

Większość psów przynosi coś opiekunowi, gdy ma ochotę na zabawę. Niezależnie od tego, czy jest to jego ulubiona zabawka, patyk czy nawet skarpetka, to oznacza zwykłą prośbę o poświęcenie mu trochę czasu. Niektóre czworonogi są bardzo wytrwałe i będą tak długo chodzić za opiekunem z zabawką, aż on w końcu nie zacznie się z nim bawić!

#5 Warczenie

Psi język, pies warczy

Warczenie to typowy sygnał ostrzegawczy. W ten sposób pies próbuje powiedzieć: „Nie podoba mi się to, co robisz. Przestań”. Czworonóg może warczeć zarówno na inne zwierzaki jak i ludzi.

W takiej sytuacji warto zadbać o przestrzeń pupila, ponieważ zazwyczaj warczenie jest ostatnim ostrzeżeniem przed kłapnięciem.

#6 Sztywna postawa ciała

Bulmastif

Gdy postawa psa jest sztywna i napięta, to znaczy, że coś jest nie tak oraz, że coś mu się nie podoba.

Czworonogi często napinają swoje ciało i wpatrują się w jeden punkt, gdy zobaczą kota lub innego zwierzaka. W takiej sytuacji zrób wszystko, aby skupić uwagę swojego pupila na czymś innym.

#7 Piszczenie i skomlenie

Dwa psy

To dość trudny sygnał, ponieważ psy piszczą w różnych sytuacjach.

Niektóre z nich zaczną skomleć, gdy muszą wyjść, aby pilnie załatwić swoje potrzeby. Inne czworonogi piszczą, gdy miska z wodą jest pusta. Twój pies może również skomleć, kiedy jest podekscytowany lub zestresowany.

Gdy twój pies zaczyna piszczeć, zwróć uwagę, co aktualnie dzieje się w okół niego, a będzie ci łatwiej zrozumieć, co pupil chce ci w danej chwili przekazać.

Na przykład, jeśli psiak piszczy i stoi przy drzwiach, to prawdopodobnie chce wyjść z domu lub jest podekscytowany tym, kto znajduje się po drugiej stronie drzwi.

#8 Chowanie się

Źródło: dogster.com

Źródło: dogster.com

Psi język dość łatwo tłumaczy ten sygnał. Kiedy twój czworonóg przykucnie nisko i skuli ogon, wyraźnie mówi ci, że się czegoś boi. W takim przypadku musisz jak najszybciej wyciągnąć pupila ze stresującej sytuacji. W innym przypadku on poczuje, że nie może na ciebie liczyć, a ze swoimi kłopotami musi radzić sobie sam.

#9 Przyciąganie głowy w kierunku ręki podczas głaskania

Ten sygnał jest często pomijany przez opiekunów, a w szczególności dotyczy dzieci.

Gdy głaszczesz swojego psa, on nagle przyciąga swoją głowę w kierunku twojej ręki, to znaczy, że coś go boli lub nie chce, żebyś dotykał go w tym miejscu.

Pamiętaj, że to może być ostrzeżenie. Może się zdarzyć, że jeśli nie posłuchasz wtedy psa, to on za chwilę cię ugryzie.

Znajomość tego sygnału pomoże ci dowiedzieć się, w których miejscach twój czworonóg nie lubi być dotykany. Obchodź się ostrożnie ze swoim pupilem, a on na pewno ci za to podziękuje.

#10 Oblizywanie się

Psi język, oblizywanie się

Oblizywanie się jest naturalną rzeczą po zjedzeniu posiłku. Ten sygnał posiada jednak dodatkowe wytłumaczenie.

Kiedy pies zaczyna się oblizywać, to oznacza, że jest zestresowany. Sygnał ten można zauważyć na przykład, gdy próbujemy podać pupilowi lekarstwo czy też chcemy go wykąpać.

#11 Szczekanie na opiekuna

To zachowanie jest podobne do dzieci, które krzyczą, aby wymusić na tobie zakup nowej zabawki. Podobnie jest w przypadku czworonogów.

Najprawdopodobniej twój pies nauczył się, że gdy zaczyna szczekać, to zawsze dasz mu kęs swojego jedzenia lub rzucisz mu zabawkę.

Nie jest to pożądane zachowanie, ale jeśli twój pies tak robi, to właśnie ty nauczyłeś go, że dzięki szczeniaku zawsze dostanie to, czego chce.

#12 Odwracanie i spuszczanie wzroku

Źródło: thedodo.com

Źródło: thedodo.com

Opiekunowie często mylą ten sygnał z poczuciem winy. Nie do końca tak jest. Gdy pies spuszcza i odwraca swój wzrok, to znaczy, że czuje się zakłopotany i niepewny. W ten sposób pupil może także próbować coś ci wskazać.

Psi język – przede wszystkim obserwacja

Pamiętaj, że relacja pomiędzy psem a opiekunem powinna być oparta przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu. Czworonóg będzie ufać ci wtedy, kiedy będziesz potrafił go zrozumieć oraz uszanować jego potrzeby. W tym celu musisz go uważnie obserwować!

Zobacz także: 10 popularnych psich fobii – czyli czego najczęściej boją się nasze pupile

 

Może Cię zainteresować