Kategorie Polski owczarek nizinnyPsyRasy psów

Polski owczarek nizinny od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Polski owczarek nizinny znany również jako polski pies nizinny to średniej wielkości rasa psa z naszego kraju. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Pies polski owczarek nizinny

Owczarek nizinny polski historia

Polska rasa psa pasterskiego. Pierwsza wzmianka na temat tych czworonogów pochodzi z XVI wieku. Miały swój udział w powstaniu rasy bearded collie.

Wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI w 1963 roku.

Zobacz także: 6 ras psów pochodzących z Polski

Polskie owczarki nizinne

Owczarek polski nizinny wygląd

Jest to średniej wielkości pies o obfitej i długiej sierści. Występuje w umaszczeniach jednolitych (np. czekoladowym, czarnym, szarym, beżowym), a także łaciatych (np. białym z szarymi łatami).

Polski owczarek nizinny czarny:

Polski owczarek nizinny czarny
Źródło: sprzedajemy.pl

Pies polski owczarek nizinny waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 12 do 25 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 45-50 cm dla samców oraz 42-47 cm dla samic.

Owczarek polski nizinny

Polski owczarek nizinny usposobienie

To inteligentny i czujny pies, który ma tendencję do obrony własnego terytorium oraz rodziny. Silnie przywiązuje się do swoich opiekunów, a do obcych podchodzi z nieufnością i dystansem. Uwielbia czułość oraz przytulanie. Dobrze dogaduje się z dziećmi i jest w stosunku do nich cierpliwy.

Polskie owczarki nizinne bywają jednak niezależne, przez co mają tendencję do włóczęgostwa, a także rozwiązywania problemów samodzielnie. Z tego względu warto już od szczeniaka uczyć ich posłuszeństwa.

Pies tej rasy potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Owczarek nizinny polski

Polski nizinny owczarek choroby

Generalnie mówiąc są to zdrowe i odporne psy. W obrębie rasy zdarzają się jednak schorzenia takie jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zapalenie uszu, kłopoty z oczami, alergie oraz dysplazja stawów.

Długość życia dla polskich owczarków nizinnych wynosi około 12-15 lat.

Polski pies nizinny

Nizinny owczarek polski pielęgnacja

Sierść polskiego owczarka nizinnego wymaga starannej pielęgnacji. Psa tej rasy należy czesać minimum raz w tygodniu, a w okresie linienia zwiększa się częstotliwość zabiegu.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na włos za uszami, na łapach oraz w pachwinach, ponieważ w tych miejscach ma tendencję do kołtunienia się. Po każdym posiłku należy oczyszczać jego brodę oraz wąsy, gdyż mogą zostawać na nich resztki jedzenia.

Polskiego owczarka nizinnego kąpie się jedynie w miarę potrzeby, a po kąpieli należy dokładnie wysuszyć go suszarką.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Polski nizinny owczarek

Polski owczarek nizinny szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Polski owczarek nizinny szczeniaki
Źródło: dziech.pnet.pl

Polski owczarek nizinny hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Polski owczarek nizinny do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Polski owczarek nizinny szczeniak
Źródło: dziech.pnet.pl

Polski owczarek nizinny cena

Ile kosztują polskie owczarki nizinne? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4000 zł. Pamiętaj jednak, że cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!