Kategorie Psy

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC

Co roku w czasie lata przypominamy, aby pod żadnym pozorem – nawet na chwilę – nie zostawiać zwierząt czy też dzieci w zamkniętym samochodzie. Niestety niektórzy wciąż ignorują te prośby, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. W ostatnim czasie policjanci w Sewilli byli zmuszeni wybić szybę samochodu, ponieważ okrutni właściciele na wiele godzin zostawili w nim bezbronnego psa. Auto było zaparkowane w pełnym słońcu, a temperatura w ten dzień wynosiła 40ºC.

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC
Źródło: Emergencias Sevilla / facebook.com

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu

Policjanci z Sewilli w Hiszpanii odkryli, że mały yorkshire terrier zamknięty w samochodzie, jest bliski zemdlenia. Poniższy filmik ukazuje, jak funkcjonariusze rozbijają szybę od strony pasażera i ratują wycieńczonego czworonoga.

Policía Local rescata un perro encerrado en un turismo a 40ºC

Policía Local rescata a un perro encerrado tras más de cuatro horas dentro de un vehículo estacionado a pleno sol con 40ºC.- La propietaria ha sido denunciada por delito de maltrato animal.Sobre las 14:00 horas de este miércoles, una vecina del barrio de Nervión, avisaba al 092, teléfono de emergencias de la Policía Local de Sevilla, informando de la presencia de un perro encerrado en el interior de un vehículo estacionado desde las 10.00 h. de hoy, a pleno sol, cuando está en vigor un aviso Nivel amarillo Inmediatamente, una dotación de Policía Local, se personaba en el lugar y tras comprobar los hechos fracturaron inmediatamente una ventanilla del turismo, rescatando a un ejemplar de yorksire terrier del interior. El animal, que estaba prácticamente desvanecido, fue recuperado en el exterior gracias a la colaboración de los ciudadanos con la Policía Local.Si en el exterior del vehículo los termómetros marcaban 40ºC, en el interior del vehículo la temperatura podría superar entre 10 y 15º más.Mientras el vehículo era retirado a los Almacenes Municipales, los agentes trasladaron al animal hasta el Centro Zoosanitario Municipal para su revisión veterinaria.Hasta estas dependencias se trasladó la propietaria, una mujer de 49 años, siendo identificada y denunciada por estos motivos y por incumplir el calendario de vacunación del animal. A pesar de lo ocurrido, insiste que con 40ºC no le pasa nada ya que no es primera vez que ocurre esto. Tras esto y la notificación de la instrucción del atestado, se hizo cargo del animal de su propiedad

Opublikowany przez Emergencias Sevilla Środa, 24 czerwca 2020

 

Myślała, że nie poniesie za to żadnych konsekwencji

Po rozbiciu szyby samochód został odholowany, a pies objęty odpowiednią opieką. Właścicielka, 49-letnia kobieta, powiedziała, że nie widziała niczego złego w pozostawieniu psa w zamkniętym pojeździe. Myślała, że nie poniesie za to żadnych konsekwencji, ale sprawiedliwości stało się zadość. Właścicielka została skazana za znęcanie się nad zwierzakiem.

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC
Źródło: Emergencias Sevilla / facebook.com

Co dalej z psem?

Na szczęście dzięki odpowiedniej rekacji psiak czuje się już znacznie lepiej. Został odebrany swojej właścicielce, a jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC
Źródło: Emergencias Sevilla / facebook.com

Pies w czasie upałów

Pies i upały nie są dobrymi przyjaciółmi. Podczas upalnych dni, czworonogom jest znacznie cieplej niż nam. Wszystko przez to, że mają dużo mniej mechanizmów chłodzenia. Ludzie pocą się przez praktycznie całe ciało. Nasze pupile natomiast chłodzą się głownie przez pyszczek, łapki oraz uszy. Są to bardzo małe obszary w stosunku do reszty ciała.

Zobacz także: Rasy psów, które szczególnie źle radzą sobie z upałami

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC

Jak dbać o psa w czasie upałów?

Podczas wysokich temperatur czworonóg potrzebuje szczególnej opieki. Oto jak dbać o psa w czasie upałów:

  • NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE

Każdego roku zastraszająca ilość zwierząt umiera w zaparkowanych samochodach z powodu udaru słonecznego i wycieńczenia. W samochodzie temperatura wzrasta w zastraszająco szybkim tempie i zwierzak dosłownie zaczyna się gotować w takich warunkach. Nie pozwól, by twój pupil cierpiał. Ponad to jeśli zauważysz zwierzę pozostawione w samochodzie, koniecznie powiadom o tym władze.

Zobacz także: Zostawił jajko w rozgrzanym aucie. To najlepszy dowód na to, dlaczego nie wolno zostawiać w nim psa

  • ZAPEWNIJ PSU STAŁY DOSTĘP DO ŚWIEŻEJ WODY

Wysokie temperatury wzmagają psie pragnienie. Pamiętaj, aby twój pies zawsze miał dostęp do świeżej i zimnej wody. Dzięki niej może także się schłodzić – czworonogi chłodzą się głównie przez pyszczek. Pamiętaj, aby na spacer również zabrać ze sobą butelkę z wodą oraz miskę dla psa.

  • ZAPEWNIJ PUPULOWI CHŁODNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

W czasie upałów twój pies będzie potrzebował chłodnego miejsca, w którym będzie mógł wypocząć – zapewnij mu je. Jeśli leżycie na ogródku, czworonóg musi znajdować się w cieniu – pod żadnym pozorem nie pozwalaj mu leżeć na słońcu, gdyż może to doprowadzić do przegrzania lub udaru cieplnego.

  • UNIKAJ DŁUGICH SPACERÓW I ZABAW

Podczas wysokich temperatur pod żadnym pozorem nie zabieraj psa na długie spacery. Zrezygnuj też z zabaw oraz wysiłku. Spacery oraz aktywność fizyczna w najgorętszych porach dnia mogą mieć przykre skutki takie jak zagrażający życiu udar cieplny.

4 godziny w aucie zaparkowanym na pełnym słońcu. W ten dzień temperatura wynosiła 40ºC
  • ZADAJ O PSIE ŁAPKI

Gdy wyjdziesz z psem na dwór, zwróć uwagę na temperaturę powierzchni, gdyż może ona poparzyć psie łapki. W tym celu połóż swoją dłoń na chodniku na około 10 sekund. Jeśli zaczniesz czuć się niekomfortowo, pomyśl, jak czułby się twój pies, gdyby miał chodzić po tak gorącej powierzchni. W czasie wysokich temperatur lepiej jest chodzić z psem po trawie. Możesz także kupić pupilowi specjalne buty, który ochronią go przed poparzeniem łapek.

  • NIE STRZYŻ PSA NA KRÓTKO

Wielu właścicieli uważa natomiast, że futro bardzo grzeje psa, a więc w czasie lata powinno się obcinać je na krótko. W rzeczywistości to ogromny błąd! Sierść stanowi dla psa naturalną ochronę przed upałem. Ona działa podobnie do styropianu w domu, który latem nie przepuszcza gorącego powietrza, a zimą chroni przed mrozami.

  • NIE ZAMYKAJ PSA NA BALKONIE

Pod żadnym pozorem nie zamykaj psa na balkonie, a szczególnie jeśli wychodzisz z domu. Na balkonie temperatura może okazać się zdecydowanie zbyt wysoka i bardzo źle wpłynąć na pupila.

  • MATA CHŁODZĄCA DLA PSA

Mata chłodząca dla psa jest super rozwiązaniem na schłodzenie pupila w czasie wysokich temperatur. Nie trzeba jej wkładać do zamrażarki ani lodówki – mata działa pod wpływem nacisku ciała pupila. Gdy czworonóg się na niej położy, mata chłodzi go oraz orzeźwia. Maty chłodzące dostępne są w różnych rozmiarach – zdecydowanie warto zainwestować w ten gadżet.

  • AKCESORIA CHŁODZĄCE DLA PSA

Oprócz maty dostępne są również inne akcesoria chłodzące dla psów: specjalne kamizelki, miski, a także zabawki. Ich zadaniem jest schłodzenie pupila.

  • UWAŻNIE OBSERWUJ PSA

W czasie upałów szczególnie obserwuj swojego psa, ponieważ istnieją objawy, które mogą świadczyć o udarze. Jest to nadmierne dyszenie, drgawki, wysoka temperatura ciała, ciemny lub jasnoczerwony język, wymioty, krwawa biegunka oraz zataczanie się podczas chodzenia.

Jeśli twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Gdy pupil jest przegrzany, spróbuj powoli obniżyć temperaturę jego ciała. Delikatnie polej psa wodą (ważne jednak, żeby nie była zbyt chłodna) oraz daj mu się napić.