×

11 rzeczy, o których należy pamiętać latem, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie psa

Lato zbliża się wielkimi krokami i nim się zorientujemy, będziemy się cieszyć pełnym słońcem.

Warto w czasie lata pamiętać o naszym pupilu. Upał może być niezwykle trudny dla naszych psich towarzyszy. Zadbajmy więc o zdrowie i bezpieczeństwo naszego psa. Poniżej znajdziecie 11 porad, o których należy pamiętać. Wasz pupil z pewnością to doceni!

1. Unikaj wystawiania psa na słońce dłużej niż godzinę

Ciała naszych psów są pokryte futrem, więc temperatura doskwiera im znacznie bardziej niż ludziom. Zwierzaki też nie pocą się w takim stopniu, by ochłodzić organizm. Warto zapewnić psu zacienioną powierzchnię, na której spokojnie może się schłodzić i odpocząć. Koniecznie zapewnij zwierzakowi wystarczającą ilość wody. Dzięki temu unikniesz wyczerpania i odwodnienia czworonoga.

2. Nie zostawiaj zwierzaka w samochodzie

Każdego roku zastraszająca ilość zwierząt umiera w zaparkowanych samochodach z powodu udaru słonecznego i wycieńczenia. W samochodzie temperatura wzrasta w zastraszająco szybkim tempie i zwierzak dosłownie zaczyna się gotować w takich warunkach. Nie pozwól, by twój pupil cierpiał. Ponad to jeśli zauważysz zwierzę pozostawione w samochodzie, koniecznie powiadom o tym władze.

3. Nie strzyż psa na krótko

Wielu właścicieli uważa natomiast, że futro bardzo grzeje psa, a więc w czasie lata powinno się obcinać je na krótko. W rzeczywistości to ogromny błąd! Sierść stanowi dla psa naturalną ochronę przed upałem. Ona działa podobnie do styropianu w domu, który latem nie przepuszcza gorącego powietrza, a zimą chroni przed mrozami.

4. Upewnij się, że zwierzę jest odpowiednio karmione

Psy zwykle jedzą w lecie mniej, niż w zimowych miesiącach. Jednak należy pamiętać, że latem zwierzak szybciej się męczy i potrzebuje stałego dopływu energii i wody. Zdrowie psa również zależy od ilości witamin spożywanych z posiłkiem, więc warto skonsultować dietę z weterynarzem.

5. Zadbaj o miejsce do spania

Ze względu na to, gdzie śpi twój pupil warto zadbać o jego łóżko. Usunięcie koca lub pościeli może ochłodzić miejsce i sprawić, że komfort spania znacznie wzrośnie.

6. Unikaj zabaw podczas upałów

Sesje biegania i sporego wysiłku fizycznego lepiej odłożyć na wieczór lub wczesny poranek. Twój pies z pewnością doceni chłodniejsze temperatury, nie zmęczy się tak szybko i chętniej będzie uczestniczył w zabawie. Podczas spacerów również zwracaj uwagę na temperaturę powierzchni, gdyż może poparzyć psie łapki.

7. Nie zamykaj psa na balkonie

Szczególnie jeśli wychodzisz z domu. Zostaw psa w domu i zapewnij mu stały dostęp do wody. Na balkonie temperatura może okazać się zdecydowanie zbyt wysoka i bardzo źle wpłynąć na pupila.

8. Zwracaj uwagę na to, co pije twój pies

Wysokie temperatury również wzmagają psie pragnienie, dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na to, co pije zwierzak. Na przykład woda z muszli klozetowej jest wypełniona chemicznymi środkami czyszczącymi. Podobnie sytuacja wygląda podczas spacerów, więc warto mieć przy sobie butelkę z wodą.

9. Zadbaj o psie łapki

Rozgrzana nawierzchnia może pokaleczyć psie łapy. Nie pozwól, by twój pupil cierpiał. Po każdym spacerze sprawdź poduszki na łapach swojego psa. Staraj się spacerować zacienionymi miejscami i pielęgnuj łapki czworonoga.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

10. Ochładzaj psa jeśli to konieczne

Możesz spryskiwać swojego psa odrobiną wody. Choć z początku pupil może nie być zachwycony, po chwili doceni, że mokra sierść wydaje się chłodniejsza.

11. Uważnie obserwuj psa

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast udaj się do weterynarza. Wymioty, drżenie, zmniejszona aktywność, duszności czy wytrzeszczone oczy to symptomy, które natychmiast należy skonsultować.

Może Cię zainteresować