×

Pies i dziecko – jak przygotować czworonoga na pojawienie się malucha?

Pies i dziecko to wspaniałe połączenie. Mimo to wielu rodziców obawia się, jak czworonóg zareaguje na pojawienie się noworodka w domu. Należy pamiętać, że psa trzeba oswoić z nową sytuacją, aby nie czuł się pominięty, zazdrosny czy też niepotrzebny. W tym miejscu znajdziesz przydatne porady dla rodziców. Jak oswoić psa z noworodkiem oraz jak powinno wyglądać wychowanie dziecka z psem? Pies zazdrosny o dziecko? Na wszystko istnieje rada! Przewiń niżej, aby dowiedzieć się więcej.

Źródło: needpix.com

Źródło: needpix.com

Pies i dziecko – nauka szacunku i empatii

Pies i dziecko to wspaniałe połączenie o ile ich relacja opiera się na wzajemnym szacunku. Pamiętaj, aby od małego uczyć swoją pociechę szacunku do zwierząt. Malec powinien wiedzieć, że piesek jest żywą istotą, której należy się szacunek, a także ciepło oraz miłość.

Ucz dziecko, jak odpowiednio traktować czworonoga. Nie zapomnij przekazać malcowi, że psiaki również potrzebują własnej przestrzeni i nie powinno się jej zakłócać. Tak wychowane dziecko z pewnością ma spore szanse na przyjaźń z czworonogiem.

Pies i dziecko

Wychowanie dziecka z psem

Mówi się, że dzieci wychowywane wraz z psami to najszczęśliwsze dzieci. To sama prawda – czworonogi uczą nasze pociechy miłości, empatii, a także wrażliwości.

Co więcej, dzięki ukochanemu psu, dziecko już od małego zdobywa wiernego przyjaciela. Poznaje, czym jest odpowiedzialność oraz jak wygląda opieka nad zwierzęciem. Wychowanie dziecka z psem ma same plusy!

Pies i dziecko

Niemowlę i pies

Pies i niemowlę w domu początkowo może wzbudzać sporo obaw u przyszłych rodziców. Wiele z nas boi się, jak czworonóg zareaguje na pojawienie się w domu noworodka. Każdy pies ma inny charakter – jeden bez problemu zaakceptuje nowego członka rodziny, a inny będzie miał z tym większy kłopot. Jak więc to wszystko powinno wyglądać?

Niemowlę i pies

Pies a noworodek – jak oswoić psa z noworodkiem?

 1. Zaopatrz się wcześniej w kosmetyki dla niemowląt i przyzwyczaj psiaka do ich zapachu. Zrób to kilka miesięcy przed narodzinami dziecka. Pamiętaj, że czworonogi poznają świat za pomocą swoich nosów. Gdy będą oswojone z danym zapachem, z pewnością będzie im łatwiej zaakceptować maluszka w domu.
 2. Przed narodzinami dziecka zaopatrz się w lalkę przypominającą niemowlaka. Możesz nasmarować ją kosmetykami dla dzieci. Chodź z nią po domu, noś ją, daj psiakowi powąchać. Pokaż mu, jak płacze. Dzięki temu twój pupil oswoi się z również nowymi dźwiękami.
 3. Jeśli nie masz płaczącej lalki, możesz włączyć psu filmik z płaczącym dzieckiem. Rób to regularnie – niech psiak przyzwyczaja się jak najczęściej do tego dźwięku.
 4. Zapoznanie psa z noworodkiem powinno odbywać się stopniowo – po pojawieniu się malca w domu, rób wszystko małymi krokami. Najpierw pozwól psu powąchać ubranka twojego dziecka. Później daj mu podejść do łóżeczka. Następnym krokiem będzie powąchanie noworodka. Pamiętaj jednak, że wszystko to musi odbywać się pod twoim nadzorem – psiak może zupełnie nieumyślnie zrobić krzywdę noworodkowi, na przykład przez zachęcenie go do wspólnej zabawy.
 5. Nie odrzucaj psa – to oczywiste, że po narodzinach dziecka masz dużo mniej czasu niż kiedyś, ale nie zapominaj o swoim pupilu. On również potrzebuje twojej miłości i czułości. Pobaw się z nim, zabierz go na spacer – nie pozwól, aby przez nową sytuację poczuł się odrzucony i niepotrzebny. W innym przypadku mogą pojawić się u niego problemy behawioralne związane z poczuciem samotności.
Źródło: peta.org

Źródło: peta.org

Zazdrosny pies a noworodek

Pies zazdrosny o dziecko jest problemem niektórych rodziców. Istnieją bowiem czworonogi, które będą traktować niemowlaka jak rywala – czyli kogoś, z kim muszą walczyć o względy opiekunów. Skąd to się bierze?

Pies będzie zazdrosny o dziecko, gdy poczuje, że od czasu jego pojawienia się w domu stracił własną pozycję w stadzie. Z tego względu po narodzinach niemowlaka, nie możesz zapomnieć o swoim psie. Nie odpychaj go i poświęć mu trochę czasu – w innym przypadku może zacząć walczyć z noworodkiem o twoją uwagę.

Jeśli czworonóg nadal będzie czuł się tak samo ważny i kochany jak kiedyś, to nie ma powodu, aby czuł się zazdrosny o twoje dziecko.

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Psy dla dzieci

Wszystko zależy od charakteru zwierzaka, ale istnieją rasy, które znacznie lepiej dogadują się z dziećmi niż inne. Oczywiście, nie zapominaj o nauczeniu pociechy prawidłowego obchodzenia się z psem. Wzajemny szacunek jest tutaj ważnym aspektem. Pies dla dziecka – polecane rasy:

 • labrador retriever
 • golden retriever
 • collie
 • mops
 • buldog
 • beagle
 • cavalier king charles spaniel
 • nowofundland
 • dog niemiecki
 • bernardyn
 • bokser
 • berneński pies pasterski

Zobacz także: Nagrali pierwsze spotkanie psa z ich nowo narodzonym synkiem. Czegoś tak uroczego dawno nie widziałeś!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować