Kategorie Owczarek holenderskiPsyRasy psów

Owczarek holenderski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Owczarek holenderski znany również jako owczarek niderlandzki oraz holenderski pies pasterski to rasa pochodząca z Holandii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Owczarki holenderskie
Źródło: commons.wikimedia.org

Holenderski owczarek historia

Psy w typie owczarków holenderskich hodowano już w XVIII wieku. Dawniej wykorzystywano je głównie do pilnowania oraz zaganiania owiec.

Po raz pierwszy został zaprezentowany na wystawie w 1874 roku, która odbyła się w Amsterdamie. Pierwszy klub owczarka holenderskiego powstał w roku 1898. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie zatwierdziła rasę w 1960 roku.

Owczarek holenderski

Owczarek niderlandzki wygląd

Jest to niemała rasa, którą ze względu na rodzaj sierści można podzielić na trzy różne typy. Oto one:

  • Owczarek holenderski krótkowłosy

To najpopularniejsza odmiana owczarka holenderskiego. Jej przedstawiciele posiadają krótki i twardy włos, który jest odporny na różne warunki pogodowe. Ze wszystkich trzech odmian ma największe predyspozycje do pracy w policji.

Owczarek holenderski krótkowłosy
  • Owczarek holenderski szorstkowłosy

Odmiana mniej popularna od odmiany krótkowłosej. Jej przedstawiciele posiadają szorstką i twardą sierść. Są głównie psami towarzyszącymi.

Owczarek holenderski szorstkowłosy
Źródło: pinterest.com
  • Owczarek holenderski długowłosy

Jest to najmniej popularna odmiana rasy. Owczarki holenderskie długowłose posiadają długą i prostą sierść. Ze wszystkich trzech odmian mają najdelikatniejszą psychikę.

Owczarek holenderski długowłosy

Owczarek holenderski umaszczenie

Psy tej rasy występują w umaszczeniu pręgowanym. W zależności od odmiany pasma mogą przybierać pasma srebrne i złote, srebrne i złote, szare oraz pieprz z solą.

Owczarek holenderski
Źródło: dogtime.com

Owczarek holenderski waga i wzrost

Samce osiągają wagę około 28 kg, a samice około 23 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 57-62 cm dla psów oraz 55-60 cm dla suczek.

Owczarek niderlandzki

Owczarek holenderski charakter

Są to psy, które bardzo silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Są w stosunku do nich posłuszne, wierne i lojalne. Akceptują dzieci oraz inne zwierzęta.

Owczarki holenderskie cechują się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczą się nowych rzeczy. Uwielbiają wykonywać powierzone im zadania oraz aktywność fizyczną.

Sprawdzają się zarówno jako psy rodzinne jak i psy pracujące. Często wykorzystuje się je do pracy w policji, wojsku, a także jako psy serwisowe.

Holenderski pies pasterski

Holenderski pies pasterski choroby

To zdrowa i odporna rasa, którą rzadko dotykają choroby genetyczne. Jak u wszystkich większych ras może jednak wystąpić dysplazja stawów.

Owczarek niderlandzki

Owczarek niderlandzki pielęgnacja

Psa tej rasy wystarczy czesać raz w tygodniu, a w okresie linienia zwiększa się częstotliwość zabiegu. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Owczarek holenderski
Źródło: petguide.com

Owczarek holenderski opinie

a rasa nie jest polecana początkującym opiekunom. Owczarki holenderskie wymagają bowiem odpowiedniej socjalizacji oraz treningów. Są jednak bardzo podatne na szkolenia. Odpowiednio prowadzone są niezwykle lojalnymi i wiernymi psami, które nie mają kłopotów z akceptowaniem innych zwierząt.

Holenderski pies pasterski
Źródło: 101dogbreeds.com

Owczarek holenderski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Owczarek holenderski szczeniaki
Źródło: petguide.com

Owczarek holenderski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli tej rasy, więc na szczeniaka zapewne będzie trzeba poczekać.

Owczarek holenderski do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Owczarek holenderski szczeniak
Źródło: pinterest.com

Owczarek holenderski cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1700 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Owczarek holenderski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.