Kategorie Owczarek anatolijskiPsyRasy psów

Owczarek anatolijski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Owczarek anatolijski znany również jako anatolijski pies pasterski to duży i masywny pies pochodzący z Turcji. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Owczarek anatolijski

Owczarek anatolijski historia

Owczarki anatolijskie najprawdopodobniej pochodzą od molosów, które około tysiąc lat temu sprowadzono na tereny obecnej Turcji. Dawniej wykorzystywano je głównie do obrony zwierząt stadnych przed drapieżnikami.

Brytyjczycy oraz Amerykanie zaczęli sprowadzać owczarki anatolijskie 40 lat temu. To właśnie oni nadali rasie nazwę. W Turcji nie ma organizacji kynologicznych, a więc patronat nad owczarkami anatolijskimi przejęła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna.

Anatolijski pies pasterski

Owczarek anatolijski wygląd

Jest to duży i masywny pies o krótkiej sierści z gęstym podszerstkiem. Występuje w różnych umaszczeniach, ale najbardziej popularna jest płowa oraz piaskowa z czarną maską.

Owczarek anatolijski waga i wzrost

Samce osiągają wagę od 50 do 65 kg, a samice od 40 do 55 kg. Wysokość w kłębie natomiast wynosi 74-81 cm dla psów oraz 71-79 cm dla suczek. Uścisk szczęk tych psów wynosi aż 337 kg!

Owczarek anatolijski

Owczarek anatolijski charakter

Jest to pies bardzo oddany swojemu opiekunowi. Doskonale sprawdza się w roli stróża – do obcych ludzi oraz zwierząt podchodzi bowiem ze sporą podejrzliwością oraz nieufnością. Wymaga doświadczonego właściciela, który zapewni mu wczesną socjalizację oraz szkolenie z zakresu posłuszeństwa.

Owczarki anatolijskie są bardzo opiekuńcze oraz czułe w stosunku do dzieci, które znają. Wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem.

W naszym kraju pies ten znajduje się na liście ras agresywnych. Na jego posiadanie należy więc otrzymać specjalne pozwolenie.

Anatolian

Owczarek anatolijski choroby

Jest to zdrowy i odporny pies, który dobrze znosi różne warunki atmosferyczne. Może jednak wystąpić nadwrażliwość na narkozę, a także dysplazja stawów.

Długość życia tych psów wynosi około 10-11 lat.

Owczarek anatolijski

Owczarek anatolijski pielęgnacja

Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana. Owczarka anatolijskiego należy regularnie wyczesywać, a w okresie linienia najlepiej zwiększyć częstotliwość zabiegu. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Anatolijski pies pasterski

Owczarek anatolijski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Owczarek anatolijski szczeniak

Owczarek anatolijski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

W naszym kraju nie ma jednak wielu hodowli psów tej rasy. Szczenię będzie więc trzeba wcześniej zamówić.

Owczarek anatolijski do adopcji

Może zdarzyć się, że pies tej rasy będzie dostępny do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Owczarek anatolijski szczeniak
Źródło: marketplace.akc.org

Owczarek anatolijski cena

Ile kosztuje anatolijski pies pasterski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!