Kategorie Newsy

Odkryj największą żabę świata

Natura często potrafi być zaskakująca. Żyjąc w Polsce – kraju położonym w dość umiarkowanym klimacie – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niesamowite gatunki zwierząt i roślin występują w innych regionach świata. Niektóre z nich przybierają naprawdę ogromne rozmiary, przez co wydają się być dość przerażające. Nie zawsze jednak są groźne dla człowieka – bardzo często żyją po prostu w swoim naturalnym środowisku, nie stwarzając dla ludzi żadnego realnego zagrożenia. Doskonałym przykładem jest… największa żaba świata. Podstawowe informacje na jej temat mogą być dla każdego z nas naprawdę zaskakujące.

Największa żaba świata – prawdziwy gigant!

Żaby są płazami powszechnie występującymi również w naszej szerokości geograficznej, zatem widok tych stworzeń nikogo szczególnie nie dziwi. Jest to jednak duża rodzina, której poszczególne gatunki spotykane są niemalże na całym świecie. Niektóre z nich potrafią być bardzo niebezpieczne – naszym polskim ropuchom daleko do jadowitych gatunków żab, których trucizna potrafi być śmiertelna dla człowieka. Takie gatunki występują jednak w wilgotnych lasach Ameryki Południowej czy środkowej Afryki. To właśnie na kontynencie afrykańskim żyje największa żaba, która swoimi rozmiarami potrafi wprawić w prawdziwe osłupienie.

największa żaba na świecie

Goliat płochliwy

Największą znaną żabą na świecie jest Conraua Goliath – Goliat Płochliwy. Gatunek ten nie występuje zbyt powszechnie na świecie i spotykany jest tylko w jednym, stosunkowo niewielkim regionie. Żyje w środkowej części Afryki, w wilgotnych terenach położonych nad brzegami Oceanu Atlantyckiego. Spotyka się go na terytorium Kamerunu oraz Gwinei Równikowej, przede wszystkim na terenie Parku Narodowego Monte Alen. Jest tam jednym z najsłynniejszych gatunków zwierząt i stanowi niemałą atrakcję dla osób odwiedzających park.
Władze Kamerunu i Gwinei Równikowej w ostatnich dekadach podjęły liczne starania na rzecz zapewnienia temu gatunkowi ochrony. Od wieków stanowi on bowiem ważny element pożywienia miejscowej ludności, która często na niego poluje. Sprawia to, że w pewnym momencie cała jego populacja została zagrożona wytępieniem.

Wymiary i tryb życia największej żaby świata

Największa żaba na świecie wiedzie życie dość podobne do innych przedstawicieli swojego gatunku. Żyje głównie w środowisku wodnym, gdzie ukrywa się w ciągu dnia. Staje się bardziej aktywna po zmroku. Najchętniej zasiedla wartkie rzeki czy pobliża wodospadów. Żaby należące do tego gatunku są dość płochliwe, co znacznie utrudnia zadanie dokładnego zbadania ich. Wiadomo jednak, że największa żaba może mierzyć sobie 30 cm i ważyć nawet 3 kg. Podstawowym pożywieniem tego gatunku są niewielkie bezkręgowce, ale największa żaba potrafi polować również większe stworzenia – inne żaby, niekiedy nawet ptaki czy niewielkie ssaki.
Obecnie największe żaby świata są stosunkowo trudno spotykane, ze względu na znaczne przetrzebienie ich populacji. Największa żaba jest oficjalnie uznana za zagrożony gatunek i została objęta międzynarodową ochroną. Istnieje zatem duża szansa na to, że większość z nas nigdy nie będzie mogła zobaczyć tego niesamowitego stworzenia. Niemniej jednak nawet podstawowe informacje na temat tego, czym jest największa żaba świata – nazwa, jej wymiary czy tryb życia – są po prostu bardzo ciekawe i doskonale pokazują, jak niesamowity jest świat w którym żyjemy.

Fotografie: vader.joemonster.org