×

Twój pies nosi obrożę? Lepiej jak najszybciej wymień ją na szelki

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić psu obrożę czy szelki. Obroże doskonale nadają się do identyfikacji psa, ponieważ z łatwością można doczepiać do nich adresówki. Niestety, nie sprawdzą się one przy każdej sytuacji. Dla większości psów znacznie lepszym wyborem będą szelki. Poniżej zobaczysz 5 powodów, dlaczego.

#1 Umożliwiają lepszą kontrolę nad psem

Nie każdy pies jest mistrzem chodzenia na smyczy. Niektóre z nich rzucają się na inne czworonogi lub nieustannie starają się złapać kota sąsiada. Mimo że to dla nich świetna zabawa, takie zachowanie może wpędzić je w kłopoty.

Szelki umożliwiają właścicielowi lepszą kontrolę nad aktywnym psem. Zamiast ciągnąć za szyję psa, szelki kierują całym jego ciałem.

#2 Zniechęcają psa do ciągnięcia

To ty powinieneś wyprowadzać czworonoga na spacer, a nie na odwrót. Stałe ciągnięcie psa na smyczy może sprawić, że krótki spacer zamieni się w intensywny trening górnych partii ciała. Jeśli pozwolisz psu na ciągnięcie, pokażesz mu, że to skuteczny sposób na uzyskanie tego, czego chce.

Szelki zniechęcają psa do ciągnięcia poprzez przekierowywanie ich pędu. Czworonogi nauczą się, że gdy zaczynają ciągnąć na smyczy, uprząż będzie kierować je w przeciwną stronę.

„Kiedy twój pies nosi obrożę i ciągnie za smycz, będzie poruszać się do przodu, co sprawia, że myśli, że ciągnięcie jest dobrym pomysłem. Szelki, przymocowane na klatce piersiowej lub między łopatkami, przekierowują go w inną stronę.” – napisał specjalista.

#3 Redukują napięcie na szyi

Mocne ciągnięcie za obrożę obciąża szyję psa i może doprowadzić do poważnych obrażeń. Na początku czworonóg może wykazywać oznaki subtelnego dyskomfortu, który jest wczesnym objawem poważnego problemu.

Małe psy są szczególnie podatne na obrażenia szyi. Kości na ich szyjach są niezwykle delikatne, a jedno ostre pociągnięcie smyczy, może spowodować wiele bólu. Szelki rozpraszają napięcie na większą powierzchnię ciała i będą chronić je przed obrażeniami.

#4 Zmniejszają szanse na ucieczkę psa

Ogólna zasada w dopasowaniu obroży mówi, że powinieneś być w stanie zmieścić dwa palce pomiędzy materiałem a ciałem psa. Ma to zapobiec zranieniu psa. Zdeterminowane czworonogi wiedzą jednak, jak uwolnić się od niewygodnej obroży. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby pies się z niej wypiął. Stwarza to oczywiste problemy z bezpieczeństwem.

Dzięki swojemu mocowaniu, szelki będą znacznie bezpieczniejszym wyborem. Praktycznie uniemożliwiają ucieczkę.

#5 Zapobiegają problemom z oddychaniem

Każdy rodzaj napięcia na szyi może być bolesny, ale psy z problemami oddechowymi są szczególnie zagrożone. Dodatkowy ucisk na szyi ściska tchawicę czworonoga i może utrudnić mu oddychanie. Wiele psów po spacerze kończy wtedy z kaszlem.

Zapaść tchawicy jest kolejną przewlekłą chorobą, która może nasilać się przez noszenie obroży. Zdarza się to zwykle u małych psów, gdzie chrząstka tworząca tchawicę jest osłabiona. Rezultatem są ograniczone drogi oddechowe. W takim przypadku lepiej wybrać szelki.

Jak wybrać odpowiednie szelki?

Ważne jest, aby wybrać rodzaj i styl, który jest najbardziej odpowiedni dla Twojego psa. Dostępnych jest kilka opcji i są one przeznaczone dla psów o różnych rozmiarach i osobowościach.

U psów, które lubią ciągnąć, najlepiej sprawdzą się szelki, w których smycz jest przypięta do klatki piersiowej, a nie pleców.

Zapoznaj się z różnymi opcjami, aby spacerowanie z psem było bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla was obu.

Kolczatkom mówimy nie!

Pamiętaj, że kolczatki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia twojego czworonoga. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij TUTAJ.

 

Może Cię zainteresować