×

Nowofundland od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Nowofundland to bardzo duża rasa pochodząca z Kanady. Niektórzy śmieją się, że te psiaki swoim wyglądem przypominają niedźwiedzie. Dzięki temu nieco różnią się od innych czworonogów. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o nowofundlandach.

Pies nowofundland historia

Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania psów zamieszkujących wyspę Indian Beotuk z dużymi psami wykorzystywanymi do polowań na niedźwiedzie. Za przodka nowofundlandów uważa się wymarłą rasę St. John’s dog.

Od 1600 roku rasa zyskała stałe cechy wyglądu oraz charakteru, dzięki którym psy te są przystosowane do surowych warunków klimatycznych, a także do pracy w wodzie.

Nowofundland

Nowofundland wygląd

Nowofundland posiada długą i gęstą sierść, która składa się z warstwy okrywowej oraz podszerstka.  Umaszczenie może być czarne, brązowe lub biało-czarne.

Niektórzy śmieją się, że przedstawiciele tej rasy podobni są do niedźwiedzi. Zdecydowanie coś w tym jest!

Zobacz także: 16 zdjęć, które udowadniają, że nowofundlandy nieco różnią się od innych psów

Nowofundland waga i wzrost

Ta rasa jest bardzo masywna – psy osiągają wagę do 70 kg, a suczki do 55 kg. Wysokość w kłębie to maksymalnie 71 cm przy czym żeńskie przedstawicielki są niższe – mierzą maksymalnie 66 cm.

Źródło: reddit.com

Źródło: reddit.com

Nowofundland charakter

Te psy uważane są za jedne z najbardziej przyjaznych. Nowofundlandy są łagodne, życzliwe i delikatne w stosunku do ludzi oraz dzieci. Silnie przywiązują się do swoich opiekunów i są wobec nich bardzo lojalne. Nowofundlandy nie lubią samotności. Często mówi się, że te czworonogi są łagodnymi olbrzymami o usposobieniu wiecznych dzieci.

Psy tej rasy uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami. Cechy te sprawiają, że nowofundlandy często wykorzystywane są w ratownictwie wodnym – odpowiednio przeszkolone potrafią ratować tonących ludzi.

Zobacz także: Nowofundland obraził się na swoją panią. Jego mina jest nie do przebicia!

Źródło: pets4homes.co.uk

Źródło: pets4homes.co.uk

Nowofundland choroby

Jak większość psów dużych ras, nowofundlandy mają skłonności do dysplazji stawu biodrowo-łokciowego.

Oprócz tego przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka, który może być tragiczny w skutkach. Z tego względu tych psów nigdy nie powinno karmić się tuż przed aktywnością fizyczną. Najlepiej aby pomiędzy posiłkiem, a aktywnością minęło od 1,5 do 2 godzin.

Ile żyją nowofundlandy?

Długość życia nowofundlanda wynosi 8-10 lat.

Nowofundland pielęgnacja

Długą i gęstą sierść nowofundlanda należy regularnie szczotkować – dzięki temu zachowuje się jej zdrowy i piękny wygląd.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu czworonóg samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek nowofundlanda oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Nowofundland szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka border collie? Jeśli wiesz, że będziesz w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Nowofundland hodowla

Jeśli chcesz zakupić nowofundlanda, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Źródło: reddit.com

Źródło: reddit.com

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Nowofundland cena

Ile kosztuje nowofundland? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować