×

5 sytuacji, w których krzywdzisz swojego psa, nie zdając sobie nawet z tego sprawy

Wszyscy kochamy nasze psy i chcemy dla nich tego, co najlepsze. Szczęście czworonogów jest ważne, jednak zdarzają się sytuacje, gdy zupełnie nieświadomie krzywdzimy nasze zwierzaki. Większość z nas zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Przewiń poniżej, aby poznać 5 sytuacji, w których krzywdzimy nasze zwierzaki, nie zdając sobie z tego sprawy. Nie popełniaj więcej tych błędów!

5 sytuacji, w których nieświadomie krzywdzisz swojego psa:

#1 Nie dajesz mu wystarczającej ilości ruchu

Jest to prawdopodobnie jeden z największych problemów związanych z posiadaniem psa. Jeśli czworonóg jest niepełnosprawny lub ma kłopoty z poruszaniem się, to całkiem zrozumiałe, że nie będzie chętny do aktywności fizycznej.

Jeśli jednak pupil jest zupełnie zdrowy, to uniemożliwienie mu ruchu może doprowadzić do kłopotów związanym z jego zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Czworonogi muszą wychodzić na spacery i jest to ważna część ich życia.

Nie wystarczy im bieganie po podwórku, ponieważ pies traktuje ogródek jak własną budę. Pupil potrzebuje nowych bodźców, których jest w stanie doświadczyć podczas spacerów.

Zabieraj swojego czworonoga do parku, nad jezioro czy też do lasu i po prostu baw się z nim. To z pewnością poprawi waszą relację. Pamiętaj, że pies chce być z tobą nie tylko w obrębie własnego podwórka.

#2 Stale odbierasz psu jedzenie i zabawki

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Tego rodzaju zachowanie występuje u ludzi, którzy chcą pokazać swoim psom, że to oni tutaj rządzą. Czworonóg może zacząć stać się agresywny przy bronieniu własnych zasobów, gdy opiekun nie wyznaczy mu jasnych granic. Aby temu zapobiec, ludzie myślą, że muszą stale odbierać pupilowi miskę w czasie posiłku. Niestety często jest to błędna próba szkolenia zwierzaka.

Pies, który został dobrze wychowany lub zna wyraźne granice, chętnie podzieli się jedzeniem czy też zabawką ze swoim opiekunem.

Pamiętaj jednak, że jeśli stale będziesz dawać i odbierać miskę psu w czasie posiłku, to on może zacząć postrzegać cię jako tyrana. Skojarzy cię z osobą, która pojawia się po to, aby coś mu zabrać. Tak naprawdę czworonóg nie rozumie, dlaczego to robisz i może stać się w takich sytuacjach agresywny. To wynika ze świadomości, że za każdym razem odbierzesz mu jego posiłek.

Tobie też nie spodobałoby się, gdyby ktoś bez powodu odbierał ci twój obiad w czasie jedzenia! Pozwól swojemu zwierzakowi zjeść w spokoju.

#3 Za karę umieszczasz psa w klatce

Klatka jest doskonałym narzędziem szkoleniowym. Jej jednym celem jest jednak stworzenie bezpiecznego miejsca, w którym twój pies może się relaksować. Właśnie dlatego nigdy nie traktuj jej jako kary dla twojego czworonoga. On musi kojarzyć to miejsce z własnym azylem, w którym zawsze może czuć się bezpiecznie.

Ponadto pamiętaj, że na psa znacznie lepiej działa pozytywna motywacja. Zamiast karać go za złe zachowanie, nagradzaj go za każdym razem, gdy zrobi coś dobrze. Szybko zobaczysz, że to naprawdę się opłaca!

#4 Stale krzyczysz na swojego psa

Ponieważ psy nie rozumieją polskiego, nie wiedzą, co do nich wykrzykujesz. Takie karcenie spowoduje u czworonoga zdezorientowanie, ponieważ on tak naprawdę nie będzie wiedział, co powinien zrobić, aby uniknąć twojego gniewu. Krzyczenie na zwierzaka nie ma większego sensu.

Lepszym sposobem szkolenia psa jest uczenie go zachowań, których od niego wymagasz. Na przykład, jeśli twój pupil lubi rozsypywać śmieci, gdy nie ma cię w domu, to wychodząc ustaw śmietnik poza zasięgiem psa. Gdy wrócisz, nagródź czworonoga za to, że tym razem nie nabałaganił.

Ponieważ twój pupil nie rozumie słów wydobywających się z twoich ust, krzyczenie nie wnosi nic dobrego. Czworonóg nie będzie wiedział, konkretnie które jego zachowanie wywołało u ciebie złość. Jeśli nie złapiesz czworonoga na gorącym uczynku, to nie krzycz na niego, bo to wywoła u niego dezorientację. Nawet jeśli robi zawstydzoną minę, to taka reakcja ma miejsce jedynie po to, aby uspokoić twój chwilowy gniew. To wcale nie oznacza przyznania się do winy!

#5 Zostawiasz go samego na zbyt długi okres czasu

Psy to bardzo towarzyskie stworzenia, dlatego staraj się nie zostawiać czworonoga na zbyt długo samego w domu. Oczywiście, każdy z nas musi chodzić do pracy, ale wszystko powinno mieć granice zdrowego rozsądku.

W czasie twojej nieobecności pies niszczy przedmioty domowe, nadmiernie szczeka oraz wyje? Stał się agresywny? Nie ma apetytu i energii? To znaczy, że może czuć się samotny.

W takiej sytuacji staraj się nie zostawiać psa na zbyt długo samego. Jeśli nie masz takiej możliwości, poproś zaprzyjaźnioną osobę, aby w czasie twojej nieobecności zaopiekowała się twoim futrzakiem. Nie masz nikogo bliskiego? Spróbuj przed wyjściem z domu zostawić psu swoją starą koszulkę oraz różne zabawki. Zapewnij mu też aktywność fizyczną. To z pewnością choć trochę mu pomoże!

 

 

 

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować