Największe psy świata

Ziemia kryje wiele niesamowitych zjawisk – różne cuda przyrody, zabytki architektoniczne, a także niezwykłe zwierzęta. Gdy myślimy o najciekawszych zwierzętach właśnie, najczęściej do głowy przychodzą nam egzotyczne, rzadkie gatunki: kolorowe ptaki, dzika zwierzyna bądź rodzaje ryb, których nigdy nie widzieliśmy na własne oczy. Tymczasem po Ziemi chodzą zwierzęta niezwykłe nie z powodu egzotycznego pochodzenia, a gabarytów, jakie osiągają – tym właśnie wyróżniają się na tle swojego gatunku. Poznaj największe psy świata.

Największy pies na świecie – który?

Zeus – tak właśnie nazywał się największy pies świata i był on dogiem niemieckim. Pochodzący z Otsego pupil był wzrostu przeciętnego osła – jego wysokość w kłębie wynosiła 111,8 cm. Gdy pojawił się w domu swoich właścicieli, nic nie wskazywało na to, że niedługo stanie się on rekordzistą. Jako szczenię niczym nie różnił się od pozostałych przedstawicieli swojej rasy. Z biegiem czasu jednak stawał się coraz większy, aż znacznie przekroczył wzrost przeciętnego doga niemieckiego. Gdy dorósł, stał się niemałą atrakcją – stając bowiem na tylnych łapach osiągał wysokość ponad 2 metrów (dokładnie: 2.26 m), a więc niewiele mniej niż inny rekordzista: najwyższy człowiek świata. Drugim w kolejności po Zeusie psem, klasyfikowanym jako największy pies świata, był George. Podobnie jak Zeus, także był dogiem niemieckim. George pochodził z Arizony, a jego wysokość w kłębie wynosiła 109 cm w kłębie, był zaś długi na 2,20 cm. Obydwaj psi rekordziści niestety już nie żyją – Zeus opuścił świat w wieku 5 lat, George zaś 8. Krótki czas życia psów – gigantów związany jest z wieloma chorobami, z jakimi zmagają się ich organizmy.

największe psy
Udostępnij

Największe psy – rasy

Zarówno Zeus jak i George byli przedstawicielami tej samej rasy: dogów niemieckich. Psy tej rasy nie powinny być większe niż odpowiednio 71 i 76 cm w kłębie dla suk i psów. Jakie rasy psów, prócz dogów niemieckich uważane są za największe? Jednym z największych, a zarazem najbardziej masywnych psów jest bernardyn. Dawniej psy tej rasy osiągały maksymalną wagę 50 kg, dziś ważą nawet dwukrotnie więcej. Ich wysokość w kłębie wynosić powinna od 70 – 90 cm w przypadku psów oraz 65-80 cm u suki. Są to właściwie największe psy na świecie. Jednak mimo ogromnego wzrostu, muskularnej budowy oraz dużej masy, psy te są niezwykle łagodne i przyjazne. To jedna z ras najbardziej nadających się do dzieci – bernardyny lubią się bawić, a przy tym są niezwykle inteligentne. Kolejny w rankingu, uważany jako największy pies świata, jest mastif. Waga tych psów wynosić może od około 70 do nawet 110 kg, wysokie są zaś na 70 – 90 cm. Mimo tego, że swobodnie mogą pretendować do rekordu w kategorii największe psy rasowe, dobrze wychowane mastify są wspaniałymi psami rodzinnymi. To także psy niezwykle oddane i inteligentne. Następny w kolejności jest nowofundland – to psy uznawane za najcięższe na świecie, a przy tym najsilniejsze. Średnia wysokość nowofundlanda wynosi ok 71 cm w kłębie, a ich waga oscyluje wokół 70 kg.

Fotografie: pixabay.com