×

Najszybsze zwierzę na świecie – poznaj faworytów zestawienia

Szybkość poruszania się zwierząt jest jedną z cech, która może determinować ich pozycję oraz status. Zdolność upolowania ofiary, bądź też efektywne umknięcie przed napastnikiem – to właściwości, które mogą decydować o życiu i śmierci. Które zwierzęta są najszybsze i na świecie i do czego wykorzystują swoje nietypowe umiejętności?

Najszybsze zwierzę lądowe – lider wśród biegaczy

Gepard może poszczycić się tytułem najszybszego zwierzęcia lądowego. Do setki rozpędza się już w trzy sekundy a maksymalną prędkość osiąga na poziomie ok 120 km/h. Jest jednakże ograniczony dystansowo. Uzyskiwana prędkość jest na tyle wyczerpująca, iż może ją wykorzystywać tylko podczas krótkich pościgów (ilość jego oddechów wzrasta w trakcie biegu z 60 do 150 na minutę). W przypadku dobrze zaplanowanego polowania jest to jednakże wystarczający czas, by skutecznie dopaść gazelę czy inną ofiarę. Najszybsze zwierzę lądowe korzysta także z możliwości, jakie daje mu posiadanie długiego i silnego ogona, który działa niczym ster i ułatwia szybką zmianę kierunku ruchu.

najszybsze zwierze na świecie

Najszybsze zwierzę świata, czyli kontrolowane spadanie

Sokół wędrowny charakteryzuje się sposobem polowania, specyficznym dla ptaków drapieżnych. Upatruje ofiarę i opada na nią w locie nurkowym – osiągając niewiarygodną wręcz prędkość nawet 389 km/h. W przypadku tradycyjnego lotu nie znajduje się już w czołówce. Ponadprzeciętna prędkość nurkowania w powietrzu sprawia, iż ofiary są praktycznie bezbronne. Pośród liderów lotu nurkowego znajdują się również: jerzyk, orzeł i sokół – jednakże nie przekraczają one poziomu 200 km/h.

Najszybsze zwierzęta świata – czyli co kryją morza i oceany

Biorąc pod uwagę szybkość przemieszczania się, wysoką pozycję w zestawieniu zajmują ryby. Czarny marlin jest w stanie uzyskać prędkość większą niż gepard. Podobne wartości można zaobserwować także u żaglicy czy miecznika. Dzięki temu polowanie oraz przemieszczanie się na rozległych obszarach mórz i oceanów nie stanowi dla tych gatunków najmniejszego problemu.

Najszybsze zwierzę świata a człowiek

Oprócz wspomnianych wcześniej gatunków, w TOP 10 najszybszych zwierząt świata znajdują się także: końska mucha, ćma rolnica czy springbok. Wszystkie one potrafią przemieszczać się z prędkością powyżej 100 km/h. W kolejnej dziesiątce znajdują się poszczególne gatunki: nietoperzy, gazel, antylop, koni czy tuńczyka jak również serwal oraz renifer – ich osiągi przewyższają poziom 80 km/h. A jak w tej kwestii wypada człowiek? Dość słabo. Maksymalna, zmierzona prędkość biegu wyniosła 44,72 km/h, co daje dopiero 61. miejsce w zestawieniu. Jak więc widać, stając oko w oko z wieloma gatunkami, bylibyśmy bez szans. Większość kotów drapieżnych, wilki, kangury, jelenie, zające, delfiny, zebry, żyrafy, hieny, bizony, lisy, łosie czy niedźwiedzie grizzly są szybsze. Ale są też dobre informacje. W tyle pozostawilibyśmy słonia, warana, lamparta morskiego, wiewiórkę, niedźwiedzia polarnego, czarną mambę czy kurczaka. Tylko kto z nas będzie w stanie osiągnąć te 44 km/h?

Może Cię zainteresować