Kategorie Porady

Mowa ciała psa – jak ją odczytywać? Naucz się rozumieć swojego pupila

Mowa ciała psa jest naprawdę bardzo ważna. Dlaczego? Dzięki niej jesteś w stanie dowiedzieć się, o czym tak naprawdę myśli czworonóg. Uważnie obserwuj ciało psa, a wszystko stanie się jasne.

Mowa ciała psa kluczem do zrozumienia

Mogłeś wcześniej tego nie wiedzieć, ale twój pupil każdego dnia próbuje z tobą rozmawiać. Kluczem jest właśnie mowa ciała psa. Skąd wiedzieć, że czworonóg mnie kocha? Skąd wiedzieć, że jest zadowolony? Już za chwilę wszystkiego się dowiesz. Poniżej znajdziesz 10 sygnałów, które wysyła pies oraz jak je rozumieć.

Jak odczytywać mowę ciała psa?

#1 Pies patrzy na ciebie z szeroko otwartymi oczami

Pies się wpatruje
iheartdogs.com

W ten sposób pies pokazuje, że potrzebuje twojej uwagi. Jeśli ma uniesione uszy oraz rozluźniony pyszczek, to znaczy, że ma dobry nastrój i czegoś od ciebie chce – może smakołyków, a może drapania za uszami. Podaruj pupilowi odrobinę uwagi i zobacz, czy jego mowa ciała się zmieni.

#2 Pies ziewa

Pies ziewa
iheartdogs.com

Ziewanie psa nie zawsze oznacza to samo co ludzkie. Jeśli czworonóg ziewa mimo że nie jest zmęczony, to jest to oznaka niepokoju. W ten sposób twój pupil próbuje przekazać ci, że czegoś się boi. Chciałby, żebyś wyciągnął go z tej sytuacji.

#3 Pies się oblizuje

Pies się oblizuje
iheartdogs.com

Jeśli twój piesek nic nie jadł, a mimo to się oblizuje, to również jest to oznaka zdenerwowania. Czworonóg może być zestresowany, a nawet czuć się pod presją. Nie pozwól, żeby się bał i jak najszybciej mu pomóż!

#4 Pies macha ogonem

Pies macha ogonem
iheartdogs.com

Jeśli pies powoli macha ogonem, to znaczy, że coś go zainteresowało oraz że jest w stanie gotowości.

Szybkie machanie ogonem nie zawsze oznacza radość. Zapewne zauważyłeś, że twój pupil merda ogonkiem, gdy trafia do gabinetu weterynarza? Wcale nie wiąże się to ze szczęściem – machanie ogonem jest również sygnałem stresu. Obserwuj, w jakiej sytuacji jest twój pies, a dowiesz się, co próbuje ci powiedzieć przez poruszanie swoim ogonem.

#5 Ogon psa drży i jest podniesiony do góry

Pies ma ogon podniesiony do góry
iheartdogs.com

Drżenie zwykle kojarzy się ze strachem, ale w przypadku ogona jest trochę inaczej. Jeśli ogon pupila drży oraz jest podniesiony do góry, to może znaczyć, że czworonóg nie ma pewności, kto tu jest szefem. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że to on będzie chciał przejąć inicjatywę.

Nie jest to oznaka agresji, ale w takim przypadku powinieneś pokazać psu swój autorytet. Nawet jeśli pupil nie skrzywdziłby nawet muchy, to dla bezpieczeństwa lepiej jest mieć go pod kontrolą.

#6 Pies podaje jedną łapę

Pies podaje łapę
iheartdogs.com

Kiedy pies podaje ci jedną łapę, to najprawdopodobniej cię o coś prosi. Może chce się napić, a może jest głodny? Czworonóg nie powie ci dokładnie o co chodzi, ale na pewno czegoś potrzebuje.

#7 Pies leży na plecach

Pies leży na plecach
iheartdogs.com

Pies leży na plecach z łapkami uniesionymi ku górze – w ten sposób pokazuje, że naprawdę ci ufa. On chce, żebyś o tym wiedział. Podrap go po brzuszku, a na pewno się ucieszy!

#8 Pies pokazuje zęby

Pies pokazuje zęby
iheartdogs.com

Zwróć uwagę, gdy pies nie warczy, ale pokazuje ci zęby. Może to oznaczać, że w danej chwili czworonóg coś chroni – na przykład zabawkę lub miskę z jedzeniem. Zachowaj ostrożność, bo on w ten sposób cię ostrzega. Jeśli pupil robi to często, to spotkaj się z behawiorystą zwierzęcym.

#9 Pies ma podkulony ogon

Pies ma podkulony ogon
iheartdogs.com

Skulony ogon najczęściej oznacza, że twój pies się czegoś boi. Być może obawia się obcej osoby lub zwierzaka, która znajduje się blisko niego? Koniecznie znajdź źródło stresu i usuń je. Szybko wyciągnij psa ze stresującej sytuacji, ponieważ w innym przypadku może stracić do ciebie zaufanie. Czworonóg pragnie wiedzieć, że zawsze może na ciebie liczyć.

Jeśli twój piesek często ma skulony ogon, to może też świadczyć, że doskwiera mu jakiś ból. W takim przypadku jak najszybciej odwiedź weterynarza.

#10 Pies mruży oczy

Pies mruży oczy
iheartdogs.com

Gdy pies mruży oczy, to najprawdopodobniej ma ochotę na zabawę. Jeśli jednak robi to zbyt często, to może odczuwać jakiś ból.

A jak rozpoznać, że pies mnie kocha?

 

Tagi
Fotografie: iheartdogs.com