Kategorie InneZwierzaki

Morgan Freeman zamienia własne ranczo w ogromne sanktuarium dla pszczół. Chce uratować planetę

Morgan Freeman to słynny aktor, który walczy o przetrwanie pszczół. Niestety dane nie są optymistyczne. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci naukowcy zaobserwowali dramatyczny spadek populacji pszczół na całym świecie. Tracimy te cenne stworzenia z powodu zmian klimatycznych, szkodliwych pestycydów, a także zmniejszania naturalnych siedlisk pszczół. Na szczęście istnieją ludzie tacy jak Morgan Freeman. W ostatnim czasie aktor wykonał wielki krok w kierunku świata.

Morgan Freeman

Morgan Freeman i własne sanktuarium dla pszczół

Aktor robi wszystko, aby powstrzymać spadek populacji pszczół. Mężczyzna przekształcił swoje ranczo o powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych w ogromne sanktuarium dla pszczół. Raj dla owadów ma miejsce w Mississippi.

Sanktuarium dla pszczół Morgana Freemana
Źródło: theepochtimes.com

Morgan Freeman pomaga pszczołom od lat

Freeman po raz pierwszy zainteresował się pszczołami już w 2014 roku – pomaga im od kilku lat. Przez cały ten czas przeniósł ponad 26 uli z Arkansas na ranczo w Mississippi, które stało się rajem dla pszczół.

Morgan Freeman

Morgan Freeman uświadamia społeczeństwo

Morgan Freeman dołączył do globalnego ruchu na rzecz ochrony pszczół. Aktor cały czas stara się podnosić świadomość społeczeństwa na temat tych owadów – robi wszystko, aby ludzie dowiedzieli się o ważnej roli odgrywanej przez pszczoły.

„To bardzo ważne, abyśmy wspólnie zrobili wszystko, aby uratować pszczoły. Nie każdy zdaje jednak sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywają te małe owady” – powiedział Freeman w jednym z wywiadów.

Morgan Freeman

Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Pszczoły są niezwykle ważnym elementem środowiska. To właśnie one zapylają większość roślin, a w ten sposób zapewniają pokarm dla wielu zwierząt oraz ludzi. Wyobraź sobie, że jedna kolonia pszczół może zapylać nawet 300 milionów kwiatów dziennie! Według Alberta Einsteina, po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Bez tych owadów nie będziemy istnieć!

Niebezpieczeństwa czyhające na pszczoły

Największym problemem pszczół są zmiany klimatyczne, tracenie siedlisk, a także używanie szkodliwych pestycydów. Przez te czynniki pszczoły umierają, a tak dalej być nie może!

Zobacz także: Dwaj nastolatkowie zabili pół miliona pszczół. Grożąca im kara wzbudziła kontrowersje

Nieżywa pszczoła

Jak pomóc pszczołom?

Każdy z nas choć w małym stopniu może przyczynić się do uratowania pszczół. W jaki sposób to zrobić?

  • Unikaj stosowania szkodliwych pestycydów

Jeśli posiadasz własny ogródek, najlepiej całkowicie zrezygnuj z używania szkodliwych pestycydów. W ten sposób bardzo pomożesz pszczołom!

  • Buduj domki dla samotnych pszczół

Większość gatunków pszczół prowadzi samotny tryb życia. Aby pomóc takim pszczołom, możesz kupić im specjalny domek w sieci lub zbudować go samodzielnie. Dzięki temu stworzysz mieszkanie dla samotnych owadów. Nawet jeśli nie przyniosą ci miodu, to z pewnością zapylą rośliny w pobliżu.

Domek dla pszczół
Źródło: Danie Ware / flickr.com
  • Sadź kwiaty

Dzięki sadzeniu kwiatów tworzymy nowe środowiska życia dla pszczół. To nie prawda, że pszczoły potrzebują ogromnych pól z kwiatami. Zielone miejsca mogą pojawiać się wszędzie – na balkonie, w ogródku, wzdłuż jezdni czy też w rogu ulicy.

  • Stwórz tak zwaną wannę dla pszczół

Do płytkiej miski lub pojemnika nalej czystą wodę i dodaj do niej kamyczki tak, aby wystawały ponad powierzchnię wody. W ten sposób stworzysz tzw. wannę dla pszczół. Będzie ona idealnym miejscem do napicia się oraz odpoczynku dla tych owadów.

Wanna dla pszczół
Źródło: experiencelife.com
  • Stwórz ogród przyjazny pszczołom

Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom? Unikaj kwiatów hybrydowych oraz roślin o kwiatach podwójnych, ponieważ mogą zawierać mało nektaru oraz pyłku. Sadź kwiaty w grządkach, ponieważ pszczoły lubią w jednym czasie skupiać się na jednym gatunku kwiatów. Pozostaw także nienaruszony kawałek ziemi dla pszczół posiadających gniazda w ziemi.

  • Sadź drzewa

Pszczoły naprawdę kochają drzewa. Są dla nich nie tylko doskonałym źródłem pożywienia, ale także wspaniałym siedliskiem.

 

  • Wspieraj lokalnych pszczelarzy

Wspieraj lokalnych pszczelarzy i kupuj ich produkty – ci ludzie ciężko pracują, aby dbać i pielęgnować swoje pszczoły, a ich wysiłek pomaga zarówno owadom jak i innym ludziom.

  • Pomagaj w tworzeniu uli

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na założenie własnego ula, wspieraj organizacje, które je budują. Możesz pomóc dzięki przekazywaniu darowizn lub pracy jako wolontariusz.

Zobacz także: Pszczoła umierała po wypadku. Jej koleżanki natychmiast zaczęły ją ratować