Kategorie Mastif hiszpańskiPsyRasy psów

Mastif hiszpański od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Mastif hiszpański to duży pies, który został uznany za najbardziej śliniącą się rasę świata. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Mastif hiszpański

Mastify hiszpańskie historia

Ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Najprawdopodobniej jednak trafiły do Hiszpanii dzięki Grekom i Fenicjanom, którzy przywieźli je tam około 2 tysiące lat temu. Pierwszy wzmianki o psach tego typu pochodzą już z I wieku naszej ery.

Pierwszy wzorzec razy został zatwierdzony przez FCI w roku 1946. Nowy wzorzec powstał jednak w 1981 roku.

W naszym kraju pierwsze mastify hiszpańskie pojawiły się w latach 80.

Pies mastif hiszpański

Pies mastif hiszpański wygląd

Jest to jedna z największych ras psów. Jej przedstawiciele charakteryzują się muskularną oraz silną budową. Ich sierść jest gładka i gęsta. Występują w umaszczeniu czarnym, płowym, żółtym, rudym, pręgowanym oraz wilczastym. Mogą także występować znaczenia w kolorze białym.

Mastif hiszpański waga i wzrost

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 50 do 65 kg. Wysokość w kłębie wynosi około 80 cm dla samców oraz około 75 cm dla suczek.

Rasa mastif hiszpański

Mastif hiszpański charakter

Jest to zrównoważony i spokojny pies, który bardzo silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny. Do obcych podchodzi jednak z rezerwą i dystansem.

Odpowiednio socjalizowany nie będzie miał problemu z zaakceptowaniem innych psów czy też zwierząt. Nie szczeka bez powodu.

Psy tej rasy wymagają jednak odpowiedzialnych opiekunów, którzy odpowiednio je wychowają. Potrzebują także codziennej dawki ruchu.

Mastif hiszpański

Mastif hiszpański choroby

Mastify hiszpańskie nie są chorowite, ale ja u większości dużych psów może u niech wystąpić dysplazja stawów oraz zagrażający życiu skręt żołądka. Tych psów nigdy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną.

Długość życia dla psów tej rasy wynosi około 10-11 lat.

Mastif hiszpański

Mastif hiszpański pielęgnacja

Pielęgnacja tych psów nie jest skomplikowana. Mastifa hiszpańskiego wystarczy czesać raz na dwa tygodnie, a w okresie linienia zwiększa się częstotliwość zabiegu. Kąpie się go jedynie w miarę potrzeby.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Mastif hiszpański

Mastif hiszpański szczenięta

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Te szczenięta są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy.

Mastif hiszpański szczenięta
Źródło: pinterest.com

Mastif hiszpański hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Mastify hiszpańskie do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Mastif hiszpański szczeniak
Źródło: researchbreeder.com

Mastif hiszpański cena

Ile kosztuje mastif hiszpański? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2500 zł do 3500 zł. Pamiętaj jednak, że cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!