×

Mastif angielski od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Mastif angielski to bardzo duża rasa psa pochodząca z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Mastif angielski

Historia

Pierwsze mastify pojawiły się w Anglii około 2 tysiące lat temu. Ze względu na swoją masę oraz siłę były dobrze przystosowane do walk. Przywożono je do Rzymu, gdzie stawały się atrakcją dla ludzi. W amfiteatrach walczyły z tygrysami, lwami oraz bykami.

W średniowieczu Anglicy wykorzystywali mastify angielskie do walk, polowań oraz pilnowania terenów. Wkrótce mastify zaczęły rozprzestrzeniać się po innych krajach, a hodowlę w czystości rasy zapoczątkowano w 1883 roku.

Mastif angielski

Mastif angielski wygląd

Jest to jedna z największych ras psów świata. Mastify angielskie cechują się silną i masywną budową ciała. W 1989 roku odnotowano przedstawiciela rasy o wadze 155 kg!

Sierść mastifa angielskiego jest krótka i przylegająca. Występuje w umaszczeniu od morelowego po srebrne, a także ciemne i pręgowane.

Mastif angielski czarny:

Źródło: pinterest.com

Źródło: pinterest.com

Mastif angielski waga i wzrost

Samce osiągają wagę od 85 kg do 120 kg, a samice od 75 do 95 kg. Wysokość w kłębie natomiast to 70-91 cm. Odnotowywano jednak większe osobniki.

Mastif angielski Herkules

Herkules to słynny 3-letni przedstawiciel rasy, który osiągnął imponujące rozmiary. Waży aż 128 kg, a jego wysokość w kłębie to 96,5 cm. Niezły wynik, prawda?

Źródło: hoaxes.org

Źródło: hoaxes.org

Mastif angielski charakter

Pies mastif angielski cechuje się łagodnością i cierpliwością. Jest silnie przywiązany do członków swojej rodziny i bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Do obcych może jednak podchodzić z dystansem i nieufnością. Ma spore tendencje do obrony swoich opiekunów.

Pies tej rasy potrzebuje codziennej dawki ruchu.

Mastif angielski

Mastif angielski zdrowie

Nie są to chorowite psy. Rasa jest jednak narażona na dysplazję stawów oraz zagrażający życiu skręt żołądka. Mastifów angielskich nigdy nie wolno karmić tuż przed aktywnością fizyczną!

Przypadłością tych czworonogów są również narośla, które tworzą się w okolicach nadgarstków i łokci.

Źródło: vetstreet.com

Źródło: vetstreet.com

Mastif angielski pielęgnacja

Aby zapobiegać powstawaniu narośli, psom tej rasy należy zapewnić miękkie posłanie, a także smarować zmienione miejsca odpowiednimi maściami.

Sierść mastifa angielskiego wystarczy czesać raz w tygodniu, a w okresie linienia częstotliwość zabiegu należy zwiększyć.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Mastif angielski szczeniak

Mastif angielski szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Szczeniaki tej rasy są naprawdę urocze, ale pamiętaj, że wkrótce wyrastają na sporych rozmiarów psy.

Mastif angielski szczeniak

Mastif angielski hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Mastif angielski adopcja

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Źródło: vetstreet.com

Źródło: vetstreet.com

Mastif angielski cena

Ile kosztuje mastif angielski? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować