Maltańczyk
Kategorie Rasy psów

Maltańczyk – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Maltańczyk to mały pies towarzyszący, który osiąga wagę do 5 kg. Jesteś opiekunem maltańczyka? A może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej aby lepiej poznać tę rasę.

Maltańczyk – historia

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras psów na świecie. Te czworonogi istniały już za czasów starożytnego Rzymu, Egiptu oraz Grecji. Maltańczyki wywodzą się z wyspy Meledy. Te małe psy od zawsze były zwierzakami towarzyszącymi i nigdy nie wykorzystywano ich do jakiejkolwiek pracy.

Maltańczyk
Źródło: pixabay.com

Maltańczyk – wygląd

Męscy przedstawiciele rasy osiągają wysokość w kłębie do 25 cm, natomiast żeńskie przedstawicielki do 23 cm. Waga maltańczyka wynosi od 3 do 5 kg. Te psy posiadają długi, biały włos, który czasami może przybierać barwę kości słoniowej. Sylwetka o prostym i mocnym grzbiecie jest nieco wydłużona. Oczy maltańczyka są ciemne i okrągłe, uszy wysoko osadzone, ogon długi, a kończyny krótkie i proste.

Maltańczyk
Źródło: orvis.com

Maltańczyk – cechy charakteru

Maltańczyk to towarzyski pies, który lubi zabawę oraz kontakt z człowiekiem. Te czworonogi szybko się uczą i są posłuszne. Nadają się do udziału w psim sporcie. Maltańczyki nie mają problemu z nawiązywaniem nowych znajomości oraz tolerują osoby obce.

Maltańczyk
Źródło: wagbrag.com

Maltańczyk – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści

Sierść maltańczyka wymaga sporadycznego strzyżenia. Te psy nie linieją, ale ich włos ma tendencję do kołtunienia. Właśnie dlatego maltańczyka należy codziennie czesać.

Pielęgnacja oczu

Ważnym elementem jest także pielęgnacja oczu – większość maltańczyków boryka się z problemem łzawienia, które powoduje rdzawe naloty pod oczami. Właśnie dlatego tym psom należy regularnie przecierać oczy za pomocą wacika nasączonego solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. W ten sposób usuwa się zanieczyszczenia oraz kurz.

Pielęgnacja uszu

Uszy maltańczyka trzeba regularnie oczyszczać – możesz użyć do tego specjalnego płynu lub przegotowanej wody. Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić uszu psa za pomocą patyczków higienicznych! Wystarczy, że przetrzesz uszy czworonoga za pomocą nasączonego wacika.

Pielęgnacja pazurków

Jeżeli pies sam nie ściera sobie pazurków, musisz sam je przycinać do odpowiedniej długości.

Zobacz także: 5 porad dotyczących dbania o psie łapki

Pielęgnacja zębów

Regularnie myj zęby maltańczykowi. W tym celu używaj specjalnej pasty dla psów, która nie zawiera fluoru. Możesz także dawać psu naturalne gryzaki, które ścierają płytkę nazębną (np. poroże jelenia).

Maltańczyk
Źródło: johnsonanimalclinic.com

Maltańczyk – problemy zdrowotne

Maltańczyki często łzawią oczy. Te psy mogą mieć również skłonności do chorób uszu i zębów, a także cierpieć na alergie pokarmowe. Jeśli podejrzewasz alergię, zgłoś się do weterynarza w celu wykonania testów alergicznych oraz dobrania odpowiedniej diety.

Maltańczyk – hodowla

Decydując się na zakup szczeniaka, pamiętaj o wyborze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w Polskim Związku Kynologicznym lub Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Nie daj się skusić niską ceną szczeniaka, ponieważ możesz paść wtedy ofiarą pseudo-hodowli.

Ile kosztuje maltańczyk?

Szczeniak maltańczyka z zarejestrowanej kosztuje od 1500 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli