Kategorie KotyMaine coonRasy kotów

Maine coon od A do Z – czyli wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Maine coon to bardzo duże, masywne koty. Ich okrywa włosowa dodatkowo potęguje wrażenie doniosłości postawy. Silnie przywiązują się do właściciela, a znacznie mniej do miejsca. Nie sposób ich nie polubić. Przed przygarnięciem tego konkretnego kotka pod swój dach, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.

Maine coon historia

Początki powstania tej szczególnej rasy są owiane tajemnicą. Chociaż genetycznie jest to niemożliwe, to jeden z mitów głosi, że w prostej linii wywodzą się ze skrzyżowania dzikiej kotki i szopa. O prawdziwości takiego twierdzenia rzekomo ma świadczyć puszysty, pręgowany ogon cechujący oba gatunki.

Istnieje też romantyczna legenda na temat ich pochodzenia, która bezpośrednio dotyczy okresu Rewolucji Francuskiej. Maria Antonia, królowa Francji, obawiając się o życie ukochanych persów i angor, wysłała je na przechowanie do Ameryki. Tam miały zainteresować się nimi miejscowe koty, w rezultacie przyczyniając się do powstania nowej rasy.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Kolejna historia wiąże się z wikingami. Pewien odkrywca Leifie Ericssonie podróżując statkiem na zachód miał na swoim pokładzie norweskie koty leśne, których zadaniem było rozprawianie się z pokładowymi szczurami. Podobno jeden z nich zawieruszył się po zejściu na ląd i z czasem dał początek rasie maine coon.

Najbardziej prawdopodobna wydaje się jednak hipoteza, że przodkami tej rasy były długowłose koty z Europy lub Azji, które w XVIII w. dotarły na statkach handlowych do Ameryki albo koty angorskie przywiezione kilkaset lat wcześniej przez marynarzy z Nowej Anglii.

Nie da się z całą pewnością ustalić, która z powyższych opowieści jest prawdziwa. Wiadome jest jednak to, że do portów wschodniego wybrzeża Ameryki zawijało wiele statków, a na większości z nich były koty.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Maine coon wygląd

To właśnie te koty należą do największych przedstawicieli domowych kotów. Ogłoszono je nawet rasą narodową Kanady i tam też można znaleźć najwięcej hodowli. Wyróżnia je to, że są doskonale przystosowane do niskich temperatur i śnieżnej aury. Posiadają długi, puszysty ogon, który ma za zadanie otulać kocie ciało i tym samym nie pozwalać im na zbytnie wychłodzenie podczas snu. Oprócz tego mają także szerokie łapy porośnięte długą sierścią tworzące swego rodzaju rakiety śnieżne, które znacznie ułatwiają im poruszanie się po głębokim śniegu. Natomiast włosy rosnące po wewnętrznej stronie uszu zapobiegają odmrożeniom.

Maine coon rudy

Maine Coon rudy
Źródło: pixabay.com

Maine coon niebieski

Maine Coon niebieski
Źródło: pxhere.com

Maine coon biały

Maine Coon biały
Źródło: pixabay.com

Maine coon szary

Maine Coon szary
Źródło: pixabay.com

Maine coon charakter

Bardzo często mówi się, że ta rasa ma „psi charakter”. Te koty są oddane i lojalne w stosunku do swojego właściciela i towarzyszą mu we wszystkich codziennych czynnościach. Cechuje je także wesołość, tolerancja, cierpliwość i wyrozumiałość. Jak większość kotów, uwielbiają pieszczoty i wspólne zabawy. Bardzo cierpią z powodu samotności, wolą być w centrum zainteresowania.

Te koty posiadają wrodzoną zdolność adaptacji. Nie przywiązują się jednak tak bardzo do miejsca, jak do człowieka. Uwielbiają przygody, dlatego powinny dużo czasu spędzać na dworze. Dzięki swojej sile i zwinności, z wielkim zapałem realizują zapędy eksploracyjne i łowieckie. Jeżeli natomiast nie mogą swobodnie wyjść z domu, należy im wtedy zapewnić odpowiednią ilość ruchu, miejsca do zabawy i obserwacji. Uwielbiają także wspinaczki.

W przeciwieństwie do większości ras, te koty zazwyczaj nie boją się wody. Są także stosunkowo ciche, lecz gama wydawanych przez nie dźwięków jest szeroka. Charakterystyczne dla nich są dźwięki, które przypominają ptasie świergolenie.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Problemy zdrowotne maine coona

Generalnie jest to zdrowa rasa, chociaż miewają predyspozycje do niektórych schorzeń. Niektóre mogą jednak posiadać wady wrodzone: HCM (kardiomiopatia przerostowa), policystowatość nerek, problemy ze stawami oraz z zębami – choroby przyzębia i dziąseł.

Co może jeść maine coon 

Ta rasa jest szczególnie duża, dlatego potrzebują większej ilości pokarmu niż koty o standardowych rozmiarach. Sucha karma powinna mieć chrupki większych rozmiarów niż standardowe i zawierać dodatki na stawy. Dlatego najlepiej podawać im wysokowartościowe jedzenie, o dużej zawartości mięsa, najlepiej bezzbożowe, dostosowane do potrzeb tej konkretnej rasy.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Maine coon pielęgnacja

Sierść kota powinno się wyczesywać raz na kilka dni. Natomiast w okresie linienia należy robić to częściej i starannej aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Ostrożnie jednak z pielęgnacją ogona. Zbyt mocne działania z grzebieniem mogą znacznie uszczuplić kocią kitę. Aby futro mogło zachować puszystość, warto raz na jakiś czas wykąpać kota i wypudrować jego sierść dobrym pudrem dla kotów. Poza tym wymagają one standardowych zabiegów – sprawdzania uszu i przycinania pazurów.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Maine coon kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota tej rasy? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie jego potrzeby. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Największy maine coon

Jeden z przedstawicieli tej rasy zdobył tytuł na „najdłuższego kota” w 2010 roku i został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa. Nazywa się Stewie i mierzy 123 cm od czubka nosa do czubka ogona. Samice tej rasy mogą osiągać wagę nawet do 16 kg.

Maine Coon
Źródło: i.imgur.com

Ile kosztuje maine coon

Cena kociaka z rodowodem z hodowli zaczyna się od 1200 zł i dochodzi nawet do 3000 zł. Miesięczne utrzymanie kota tej rasy to wydatek w okolicy 300 zł. Dobrze się więc zastanów, czy będzie cię stać na takie regularne wydatki.

Maine coon hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kotka tej rasy, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Maine Coon
Źródło: pixabay.com

Maine coon do adopcji

Zdarza się, że koty tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – być może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Uwaga na pseudo-hodowle

Nie oszczędzaj przy zakupie maine coona. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł!

Zobacz także: 5 zaskakujących faktów o kotach rasy Maine Coon, o których nie powie Ci hodowca

Fotografie: www.pixabay.com