Kategorie Kot somalijskiKotyRasy kotów

Kot somalijski (fox cat) – wszystko o warto wiedzieć o rasie

Kot somalijski znany jest również jako abisyński kot długowłosy oraz fox cat. Ściślej mówiąc, jest to długowłosa odmiana kota abisyńskiego. Myślisz o zakupie takiego futrzaka? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jego temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Kot somalijski
Źródło: commons.wikimedia.org

Kot somalijski charakter

Jest to czuły kot, który bardzo silnie przywiązuje się do swojego opiekuna. Wymaga dużej ilości uwagi od swojego opiekuna, a ignorowany może nawet się obrazić. Dobrze dogaduje się z innymi kotami, a nawet psami. Lubi przebywać w grupie, więc warto zapewnić mu towarzysza. Cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko się uczy.

Koty somalijskie unikają konfliktów. Są łagodne, ruchliwe i zwinne. Kochają zabawy oraz wspinanie się. Są posłuszne i łatwo przystosowują się do nowych sytuacji.

Kot somalijski wygląd

Jest to średniej wielkości kot o elegancim wyglądzie i dobrze rozwiniętych mięśniach. Posiada półdługą, jedwabistą i gęstą sierść. Typową cechą kotów somalijskich są podwójne lub potrójne prążki na włosach. Czarne prążki dzielą w ten sposób poszczególne włosy, których końcówki powinny być w kolorze czarnym. Koty somalijskie występują w umaszczeniach: dzikim, sorel, niebieskim, płowym oraz srebrzystym.

Kot somalijski
Źródło: cats.lovetoknow.com

Kot somalijski waga

Koty te osiągają wagę od 3,5 do 6 kg.

Koty somalijskie zdrowie

W obrębie rasy może pojawić się niedobór kinazy pirogronianowej oraz zanik siatkówki, czego efektem może być nawet utrata wzroku.

Abisyński kot długowłosy
Źródło: reddit.com

Kot somalijski długość życia

Kot ten żyje około 13-16 lat.

Koty somalijskie pielęgnacja

Kota tej rasy należy raz na kilka dni wyczesywać, a także kontrolować stan jego oczu, uszu i pazurków. Zadbaj o dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Fox cat
Źródło: imgur.com

Kot somalijski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota somalijskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Kot somalijski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota somalijskiego, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Kot somalijski
Źródło: pets4homes.co.uk

Kot somalijski cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup kota somalijskiego? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 2000 do 4000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie