Kategorie Kot perskiKotyRasy kotów

Myślisz o zakupie kota perskiego? To powinieneś wiedzieć

Kot perski jest starą rasą kota, która zyskała sporą popularność na świecie. Te futrzaki charakteryzują się przede wszystkim długą i gęstą sierścią, a także spokojnym usposobieniem. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? Istnieją rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Przewiń niżej, a znajdziesz wszystkie ważne informacje.

Kot perski
Źródło: pikrepo.com

Kot perski charakter

Koty perskie cechują się spokojnym i łagodnym usposobieniem. Uwielbiają zabawy i pieszczoty, ale cenią sobie również samotność i posiadanie własnej przestrzeni. Szybko przystosowują się do nowych warunków. Dobrze dogadują się z dziećmi, a także tolerują obcych. Daleko im do zachowań agresywnych. Kochają spędzać czas na kanapie i wylegiwać się. Ze względu na łagodny charakter, ta rasa sprawdzi się dla początkujących.

Kot perski wygląd

Są to koty o krępej budowie, puszystym ogonie, a także długiej i gęstej sierści. Cechą charakterystyczną dla rasy jest dłuższa sierść, która rośnie od uszu wokół brody i tworzy tak zwaną kryzę. Koty perskie występują w wielu różnych umaszczeniach, a także kombinacjach kolorystycznych.

Kot perski waga

Dorośli przedstawiciele rasy osiągają od 2,5 kg do 7 kg.

Kot perski

Kot perski długość życia

Koty perskie żyją średnio od 10 do 17 lat.

Koty perskie zdrowie

Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Może jednak wystąpić u nich postępowy zanik siatkówki, astygmatyzm, wielotorbielowatość nerek oraz kardiomiopatia przerostowa.

Koty perskie pielęgnacja

Koty tej rasy wymagają starannej pielęgnacji futra. Należy je regularnie i dokładnie wyczesywać – w ten sposób uniknie się splątania sierści. Oprócz tego trzeba oczyszczać im okolice nosa oraz oczu.

Jaką karmę najlepiej wybrać? Przede wszystkim taką, która w większości składa się z mięsa. Pamiętaj, że kot w swojej diecie potrzebuje głównie białka!

Kot perski

Kot perski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota perskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Kot perski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego persa, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Kot perski kocięta

Kot perski cena

Ile kosztuje kot perski? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 1500 do 5000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nie oszczędzaj przy zakupie kota perskiego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie