Kategorie Kot nebelungKotyRasy kotów

Kot nebelung – wszystko co warto wiedzieć o rasie

Kot nebelung to odmiana kota rosyjskiego niebieskiego. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Kot nebelung
Źródło: point.pet

Kot nebelung charakter

Jest to kot, który bardzo silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny. Do obcych jednak często podchodzi z dystansem i nieufnością. Jest spokojny – nie przepada za chaosem, hałasem i gwarem. Świetnie sprawdzi się więc jak towarzysz osób starszych. Mimo spokojnego usposobienia lubi też aktywność i zabawy. Cechuje się wysokim poziomem inteligencji dzięki czemu szybko się uczy. Nie przepada za zmianami i potrzebuje spokojnego domu.

Kot nebelung wygląd

Jest to średniej wielkości kot o muskularnej budowie. Porusza się z niezwykłą gracją. Posiada długą i gęstą sierść w umaszczeniu niebieskim ze srebrzystym połyskiem.

Kot nebelung waga

Koty te osiągają wagę od 3 do 5 kg.

Kot nebelung

Koty nebelung zdrowie

Generalnie mówiąc rasa jest zdrowa i odporna. Jak u wielu kotów może jednak pojawić się niewydolność nerek oraz kamica nerkowa.

Kot nebelung długość życia

Przedstawiciele tej rasy żyją około 11-16 lat.

Koty nebelung pielęgnacja

Kota tej rasy należy wyczesywać dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość zabiegu. Trzeba też kontrolować stan jego oczu, uszu i pazurków. Zapewnij kotu dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Kot nebelung

Kot nebelung kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota nebelung? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Kot nebelung hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego kota nebelung, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Kot nebelung cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy trzeba przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 2000 do 5000 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie