Kategorie Koty

Istnieje powód, dla którego twój kot przynosi ci swoją martwą zdobycz

Istnieją koty, które chętnie przynoszą swoim opiekunom zdobycze, które udało im się polować. Dla nas martwa mysz czy też ptak jest raczej odrażającym prezentem, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak właściwie nasze futrzaki to robią? Okazuje się, że to wcale nie dzieje bez powodu, a ich pozornie dziwne zachowanie ma swoją przyczynę.

Uroczy towarzysz, a jednocześnie podstępny łowca

Nasze kociaki są naszymi uroczymi towarzyszami, z którymi uwielbiamy spędzać czas. Wiele futrzaków uwielbia wylegiwać się na kanapie oraz wygrzewać w ciepłym miejscu, ale to wszystko wcale nie sprawia, że ich naturalne instynkty zanikają. Koty to podstępni łowcy, a dane mówią same za siebie. Według szacunków, w samych Stanach Zjednoczonych koty przebywające na zewnątrz zabijają około 2,4 biliona ptaków rocznie! Niektóre z nich uwielbiają chwalić się swoimi zdobyczami i przynoszą je opiekunom. Ale dlaczego one to robią?

Istnieje powód, dla którego twój kot przynosi ci swoją martwą zdobycz
Źródło: pinterest.com

Dlaczego kot przynosi martwą zdobycz swojemu opiekunowi?

Dla nas pozornie dziwne zachowanie kota ma kilka racjonalnych wytłumaczeń. Oto, dlaczego kot może przynosić martwą zdobycz swojemu opiekunowi:

#1 Chęć pochwalenia się

Jeśli kot przynosi ci swoją zdobycz, to może po prostu chcieć się przed tobą pochwalić i pokazać ci, jaki jest zręczny i przebiegły. W ten sposób chce zyskać w twoich oczach.

#2 Chce okazać ci swoją wdzięczność

Jeśli kot przynosi ci zdobycz, którą upolować, to chce w ten sposób podziękować ci za jedzenie, które mu dajesz, a także opiekę i troskę, jaką go otaczasz. W tym przypadku martwa mysz czy też ptak jest rodzajem prezentu dla ciebie od kota.

#3 Chce nauczyć cię polowania

W oczach kota, ludzie stanowią jego rodzinę. Dla przykładu, gdy kocica ma młode, to przynosi swoim dzieciom zdobycze, aby jej potomstwo nauczyło się polować. Jeśli kot przynosi ci martwą mysz czy też ptaka, to traktuje cię w podobny sposób – troszczy się o ciebie, a także chce nauczyć cię polowania. Jesteś dla niego niczym uczeń, któremu on musi pokazać, jak zdobywa się pożywienie.

Istnieje powód, dla którego twój kot przynosi ci swoją martwą zdobycz
Źródło: pinterest.com

Co zrobić, gdy kot przynosi zdobycz?

Pomyśl o wszystkim powyższych powodach, dla których twój kot przynosi ci swoją zdobycz, a na pewno nie będziesz potrafił się na niego złościć. Nigdy w takiej sytuacji nie karć kota ani nie krzycz na niego, ponieważ on w ten sposób się o ciebie troszczy. Po prostu podziękuj mu za podarek i pochwal go!

 

Tagi