Kategorie Kot bengalskiKotyRasy kotów

Kot bengalski – zanim zakupisz, powinieneś o tym wiedzieć

Kot bengalski to rasa kota pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Powstała dzięki skrzyżowaniu kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Jej przedstawiciele mają umaszczenie podobne do lamparta. Mimo że te koty wyglądają cudownie, to ich hodowla jest dość wymagająca. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego futrzaka, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach. przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Kot bengalski
Źródło: pixabay.com

Kot bengalski charakter

Jest to wesoły, inteligentny i oddany kot. Uwielbia zabawy i przebywanie w towarzystwie człowieka. Silnie przywiązuje się do swojego opiekuna, ale dobrze czuje się też wśród innych zwierzaków. Nie przepada za samotnością. Łatwo się uczy – dzięki odpowiedniej nauce może chodzić na smyczy, reagować na swoje imię, a nawet aportować. Kot ten lubi spacerować, a nawet pływać.

Rasa kot bengalski

Kot bengalski wygląd

Jest to średniej wielkości kot o pręgowanym umaszczeniu. Posiada duże oczy, wysoko osadzone uszy oraz gruby ogon z czarną końcówką.

Kot bengalski waga

Przedstawiciele rasy osiągają wagę od 3 do 10 kg.

Kot bengalski rasa

Kot bengalski długość życia

Koty te żyją około 9-16 lat.

Koty bengalskie zdrowie

Rasa ta jest bardzo młoda, a do tej pory nie zauważono jakiejkolwiek charakterystycznej choroby. Koty tej rasy mogą jednak cierpieć na próchnicę oraz kłopoty z dziąsłami. Z tego względu szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację zębów.

Koty bengalskie pielęgnacja

Raz na jakiś czas należy go wyczesać. Nie zapominaj również o odpowiedniej pielęgnacji zębów, uszów oraz pazurków. Zadbaj też o wysokiej jakości karmę, która w większości będzie składała się z mięsa.

Kot bengalski

Kot bengalski kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota bengalskiego? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Kot bengalski hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego bengala, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Felinologicznym. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Mały kot bengalski

Kot bengalski cena

Ile kosztuje taki futrzak? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 2000 do 7500 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nie oszczędzaj przy zakupie kota bengalskiego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie