Koronawirus zwierzeta
Kategorie DomoweNewsy

Czy koronowirus przenosi się na zwierzęta? Weterynarz wyjaśnia

Koronawirus a zwierzęta – czy nasi czworonożni przyjaciele mogą zarazić nas chorobą? Epidemia koronawirusa wywołuje ogromną panikę wśród właścicieli czworonogów. Do gabinetów weterynaryjnych zgłaszają się ludzie, którzy w obawie o zarażenie wirusem chcą poddać eutanazji swoje zwierzę.

Fake newsy niebezpieczne dla zwierząt

Informacja dotycząca zarażenia się czworonoga wirusem COVID-19 pojawiła się na początku marca. Rzekomo u psa rasy Pomeranian należącego do pacjenta zainfekowanego wirusem COVID-19 wykryto infekcję. Już wtedy eksperci zgodnie oznajmili, że nasi futrzani przyjaciele nie są zdolni do przenoszenia wirusa. Tę informację potwierdziła również Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.

Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to, czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne

koronawirus zwierzeta
facebook.com

Niestety media społecznościowe rządzą się własnymi prawami. Do opinii publicznej trafia mnóstwo fałszywych informacji, jakoby zwierzęta domowe zarażały koronawirusem. W skutek tego ludzie na całym świecie zaczęli porzucać, a także usypiać swoje czworonogi.

Weterynarz apeluje o zachowanie spokoju

Do redakcji portalu warszawawpigulce.pl wysłał list pewien weterynarz. Był on przerażony tym, co dzieje się w klinikach weterynaryjnych, a także ilością fałszywych informacji, jakie ostatnio pojawiają się w mediach społecznościowych.

Kochani, od kilku dni w wielu klinikach weterynaryjnych odbywa się irracjonalne szaleństwo. W związku z fałszywymi informacjami, które sugerują, że przez kontakt ze zwierzętami można zarazić się koronawirusem, ludzie masowo pragną poddawać eutanazji swoich małych przyjaciół. Rozumiemy, że się boicie, ale nie zarazicie się od swoich podopiecznych

Mężczyzna apeluje do właścicieli czworonogów, aby nie wpadli w niepotrzebną panikę, bo zwierzęta domowe nie są nosicielami koronawirusa.

Nie odbierajcie im życia przez panikę podyktowaną nieprawdziwymi przesłankami!
Prosimy, uświadamiajcie też ludzi, z którymi macie kontakt, a którzy odczuwają strach w związku z powyższym.
Nie można pozwolić, by zwierzaki traciły życie czy domy w tak głupi sposób

W sieci trwa akcja, celem której jest uświadomienie ludzi o fałszywych informacjach pojawiających się w mediach społecznościowych.

koronawirus zwierzeta

Nie sugerujmy się niepotwierdzonymi informacjami. Czytajmy tylko sprawdzone źródła i pamiętajmy o zachowaniu podstaw higieny.

Źródła: lelum.pl, noizz.pl
Fotografie: Pexels, facebook.com, pixabay