Kategorie KoratKotyRasy kotów

Korat – jedna z najstarszych ras kotów na świecie

Kot korat znany również jako Si-Sawat to jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Pochodzi z Tajlandii, gdzie uważany jest za oznakę szczęścia. Myślisz o zakupie przedstawiciela tej rasy? W takim razie warto, abyś dowiedział się więcej na jej temat. Przewiń poniżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Korat kot

Korat charakter

Jest to zrównoważony kot, który nie przepada za gwarem i hałasem. Ma bowiem bardzo wyczulony zmysł słuchu. Nie jest więc odpowiedni do głośnego domu z dziećmi czy też psami. Si-Sawat potrzebuje spokoju oraz opiekuna, który poświęci mu więcej czasu. Lubi zabawy oraz przebywanie w centrum uwagi. Jest czuły, ale do obcych często podchodzi z dystansem i nieufnością.

Jest bardzo ciekawski i uwielbia obserwować, co dzieje się dookoła. Cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dzięki czemu szybko uczy się nowych rzeczy.

Korat wygląd

Jest to średniej wielkości kot o muskularnej sylwetce. Posiada krótkiej lub średniej długości sierść, która występuje w umaszczeniu srebrzysto-niebieskim. Brak podszerstka. Kocięta posiadają bursztynowe oczy, które w wieku około 2 lat zmieniają swój kolor na zielony.

Kot korat

Korat waga

Przedstawiciele tej rasy osiągają wagę około 4-6 kg.

Korat zdrowie

Rasa jest dość zdrowa i odporna. W jej obrębie może jednak pojawić się choroba genetyczna gangliozydoza – typu GM1 lub GM2. Profesjonalne hodowle nie dopuszczają jednak do skrzyżowania dwóch osobników, które są nosicielami wady. Ze względu na brak podszerstka koty tej rasy źle znoszą niskie temperatury.

Korat

Korat długość życia

Koty te żyją około 10-15 lat.

Korat pielęgnacja

Kota tej rasy wystarczy wyczesywać raz w tygodniu. Najlepiej jest to robić miękką, gumową rękawicą ze specjalnymi wypustkami. (Aby kupić taką rękawicę, kliknij TUTAJ). Należy też kontrolować stan jego oczu, uszu i pazurków. Zapewnij kotu dobrej jakości karmę, która w większości będzie składać się z mięsa.

Korat

Korat kocięta

Myślisz o przygarnięciu małego kota korata? Najpierw upewnij się, że jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tej rasy. Jeśli tak, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że mały kotek może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz do czynienia z pseudo-hodowlą. Tacy ludzie często zbyt wcześnie rozdzielają maluchy od swoich mam, aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania.

Korat hodowla

Jeśli chcesz zakupić małego korata, wybierz sprawdzoną hodowlę, która jest prowadzona przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Si-Sawat

Korat cena

Zastanawiasz się, ile pieniędzy należy przygotować na zakup takiego kota? Przedstawiciel tej rasy z legalnej hodowli kosztuje od 2000 do 3500 zł.

Uwaga na pseudo-hodowle

Nigdy nie oszczędzaj przy zakupie kota rasowego. W innym przypadku możesz paść ofiarą pseudo-hodowli. W takich miejscach koty często są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Pamiętaj, że kot z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej niż 500 zł. Nie daj się oszukać!

Zobacz także: Kot brytyjski – wszystko, co warto wiedzieć o rasie