Kategorie Newsy

Kłusownicy odebrali mu mamę. Oczy tego młodego zwierzęcia wyrażają więcej, niż słowa

Kłusownictwo to nic innego, jak zabijanie, chwytanie lub ściganie zwierzyny, a także łowienie ryb, które narusza obowiązujące prawa. Najczęściej dopuszczają się go ludzie nie posiadający wymaganych uprawnień. Robią to w niedozwolony sposób lub w niedozwolonym czasie i miejscu. Jeszcze raz warto podkreślić, że jest to działanie niezgodne z prawem.

Dlaczego ludzie dopuszczają się kłusownictwa?

Wynika to często z braku wyobraźni, lekceważenia prawa i chęci zarobienia lud zdobycia trofeum. Wbrew temu, co może nam się wydawać, do grupy kłusowników nie zaliczają się wyłącznie osoby najuboższe. Są wśród nich również osoby majętne. Zwykle kłusownicy działają z przekonaniem, że zwierzęta są niczyje i państwo nie powinno ustalać w stosunku do nich żadnych praw. A dodatkowo człowiek może z nimi robić, co chce. Ale jest to błędny sposób myślenia.

Niestety, ale poza leśnikami, strażnikami czy ludźmi uświadomionymi ekologicznie, kłusownictwo ma przyzwolenie społeczne. Agresja kłusownika skierowana jest zwykle do osoby interweniującej.

Jak wygląda sprawa w Polsce? Walka z kłusownikami nie jest łatwa, dodatkowo utrudniają ją także przepisy prawa. Samo kłusownictwo uznawane jest jako przestępstwo, za które grozi kara od grzywny, do pozbawienia wolności na 5 lat. Jednak kruczek jest taki, że kłusownik musi zostać złapany na gorącym uczynku.

Co więcej, w dobie XXI wieku kłusownicy posiadają naprawdę nowoczesne sprzęty. W dodatku prywatne punkty skupu zwierzyny lub prywatne restauracje często pozwalają im łatwo pozbyć się zwierzyny.

Właśnie w wyniku kłusownictwa zginęła mama tego maleństwa

Młodym jaguarem zajęli się ludzie działający na rzecz zwierząt. Patrząc na sposób, w jaki dziki kot tuli się do człowieka i patrząc w jego oczy, można zrozumieć, że doznał silnej traumy. Jego wzrok jest poruszający a zarazem pełen rozpaczy i smutku.

Kłusownicy odebrali mu mamę. Oczy tego młodego zwierzęcia wyrażają więcej, niż słowa
Imgur
Fotografie: imgur.com