×

Jamnik od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Jamnik to popularna rasa pochodząca z Niemiec. Te psy odznaczają się charakterystycznym wyglądem – mają długi tułów oraz krótkie łapki. Przez te cechy często porównywane są do przedłużaczy czy też parówek. Jesteś właścicielem jamnika, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje o rasie.

Jamnik – historia

Pierwsze europejskie wzmianki o jamnikach pochodzą ze średniowiecznych Niemiec. Rasa została rozpowszechniona po całym kontynencie na przełomie XVI i XVII wieku. Przez ten czas jamniki przystosowały się do różnych warunków życia, a także nauczyły się pomagać w różnego rodzaju polowaniach.

Źródło: pxhere.com

Źródło: pxhere.com

Jamnik – wygląd

Jamnik posiada bardzo specyficzną budowę ciała – ma długi tułów oraz krótkie łapki. Jego uszy są zwisające, a głowa klinowata. Przedstawiciel rasy osiąga wysokość w kłębie do 25 cm natomiast wagę maksymalnie do 15 kg. Ze względu na rodzaj włosy jamniki dzielą się na 3 odmiany. Każda z odmian występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

Odmiany jamnika:

  • jamnik krótkowłosy – posiada krótki, gęsty i gładko przylegający do skóry włos. Jamniki krótkowłose nie gubią sezonowo włosa i nie wymagają strzyżenia.
  • jamnik długowłosy – posiada długą i lśniącą sierść, która nie ma tendencji do kołtunienia. Należy ją regularnie wyczesywać raz na kilka dni.
  • jamnik szorstkowłosy – wymaga regularnego trymowania minimum 2 razy w roku. Zaleca się jednak robić to częściej.
Źródło: vetstreet.com

Źródło: vetstreet.com

Jamnik – cechy charakteru

Jamnik jest małym psem, ale nie daj się zwieść jego rozmiarom. Te czworonogi są bardzo odważne, pewne siebie, a także uparte. Mówi się, że jamniki lubią kroczyć własnymi drogami, a przyczyną jest ich spora chęć do pozostania niezależnymi.

Przedstawiciele rasy mają skłonności do ścigania małych zwierzaków, a także głośnego szczekania.  Silnie przywiązują się do opiekunów i są wobec nich bardzo lojalne. Są towarzyskie, jednak do obcych mogą podchodzić z dystansem.

Potrzeby jamnika:

Te psy wymagają dużej uwagi ze strony opiekuna, a także jego troski. W innym przypadku mogą stać się trudne do życia. Już od szczeniaka warto je socjalizować, a także szkolić z zakresu posłuszeństwa. Jamniki wymagają także dużej ilości ruchu, ponieważ wpływa to korzystnie na ich zdrowie.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Na co chorują jamniki?

Przez krótkie łapki jamnikom grozi wczesne zwapnienie kości łap, czego następstwem jest ich pokrzywienie. Przez nieproporcjonalnie długi kręgosłup, jamniki są podatne na dyskopatię. Aby uchronić jamnika przed dyskopatią, należy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, nosić go po schodach, a także kontrolować jego masę ciała. Średnia długość życia przedstawiciela rasy wynosi 15 lat.

Jamnik – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści zależy od jej typu. Jamnik krótkowłosy nie wymaga strzyżenia – wystarczy raz na jakiś czas go czesać. Jamnik długowłosy wymaga już znacznie częstszego szczotkowania, za to szorstkowłosego trzeba regularnie trymować.

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu uszu, oczu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Ważna jest także pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Jamnik szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka jamnika? W takim razie zacznij szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Gdzie kupić jamnika?

Jeśli chcesz zakupić jamnika, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Ile kosztuje jamnik?

Jamnik z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych. Pamiętaj, aby nie dać skusić się niską ceną z rzędu 500 zł, ponieważ możesz wtedy paść ofiarą pseudo-hodowli.

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Może Cię zainteresować