×

Jak wychować szczeniaka – poradnik dla początkujących

Jak wychować szczeniaka? Czego go nauczyć i jak to zrobić? Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Takie pytania zadaje sobie większość początkujących opiekunów. Przewiń niżej, aby zobaczyć poradnik, który rozjaśni całą sprawę. Nie martw się, to wcale nie jest trudne – wystarczy czas, cierpliwość i konsekwencja!

Jak wychować szczeniaka – przede wszystkim cierpliwość

Pamiętaj, że aby wychować szczeniaka musisz być przede wszystkim bardzo cierpliwy. W żadnym przypadku nie możesz stosować wobec pieska przemocy, ponieważ wywoła to u niego jedynie strach, a także straci do ciebie zaufanie. Jeśli będziesz konsekwentny i nagradzał malca za dobre zachowania, to szybko zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Źródło: petlifetoday.com

Źródło: petlifetoday.com

Jak wychować szczeniaka – nauka czystości

Szczenię może trafić do ciebie najwcześniej w 8 tygodniu życia, a w tym wieku prawdopodobnie nie będzie jeszcze potrafiło dać znać, że musi załatwić swoją potrzebę i zapewne zrobi siku lub kupę w domu. Wychowanie szczeniaka zacznij od nauki czystości – to bardzo ważne.

Jak oduczyć szczeniaka załatwiania potrzeb w domu?

Mały pies sika wiele razy w ciągu dnia, a więc na początku wychodź z nim bardzo często na dwór (min. 1 raz na godzinę). Za każdym razem, gdy malec załatwi się na dworze, entuzjastyczne go pochwal oraz nagródź. Możesz dać mu wtedy jego ulubiony przysmak. Dzięki konsekwencji maluch szybko nauczy się, że własne potrzeby załatwia się na dworze.

Z czasem wydłużaj przerwy między spacerami, aż do osiągnięcia normalnej akceptowalnej dla nas częstotliwości, która równa się około 4 wyjściom dziennie.

Źródło: barkpost.com

Źródło: barkpost.com

Co zrobić, gdy szczeniak załatwi się w domu?

W takim przypadku absolutnie nie wolno bić szczeniaka, ani przykładać mu nosa do moczu. W ten sposób pies nabawi się jedynie stresu. Najprawdopodobniej nie będzie nawet wiedział, dlaczego jesteś na niego zły.

Jeśli szczeniak nasikał w domu, musisz bardzo starannie wyczyścić i zdezynfekować zapach po moczu. Jeśli tego nie zrobisz, czworonóg będzie czuł się zachęcony do ponownego nasikania w to samo miejsce. W tym przypadku pomocne będą specjalne preparaty odstraszające.

Pamiętaj, że znacznie lepiej jest skupić się na pozytywnej motywacji niż karaniu. Zamiast karcić za złe zachowanie, nagradzaj za to dobre! Szczeniak szybko nauczy się, że opłaca mu się załatwiać potrzeby na zewnątrz.

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Jak wychować szczeniaka – nauka chodzenia na smyczy

Kolejnym ważnym aspektem jest nauka poprawnego chodzenia na smyczy. Należy ją rozpocząć jak najwcześniej. Już od pierwszych tygodni przyzwyczajaj szczenię do noszenia szelek oraz smyczy. To z pewnością ułatwi naukę poprawnego chodzenia.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Załóż szczeniakowi szelki i przypnij no nich smycz. Trzymaj ją luźno i nie ciągnij psa. Do drugiej dłoni weź przysmak. Pokazując go pieskowi i trzymając za sobą, zrób pierwszy krok. Szczeniak zachęci się przysmakiem, a więc będzie chciał iść za tobą. Gdy tak zrobi, daj mu smakołyk. Powtarzaj tę czynność kilka razy i cały czas zwiększaj ilość pokonanych kroków.

Nie pozwalaj szczeniakowi się wyprzedzać, a jeżeli tak się stanie, to natychmiast się zatrzymaj. Musisz wtedy stać bez ruchu tak długo, aż pies się uspokoi. Po czasie czworonóg zrozumie, że poruszać może się jedynie na luźnej smyczy.

Za każdym razem, gdy szczeniak idzie ładnie, nagradzaj go jego ulubionym przysmakiem. Bądź konsekwentny, a on z czasem zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

Jak wychować szczeniaka – nauka komend

Naukę komend najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej – szczeniaki bardzo szybko się uczą. Zacznij od podstawowych poleceń.

Jak nauczyć szczeniaka komend?

Warto jest rozpocząć od nauki komendy „ZOSTAW”. Jak nauczyć jej szczeniaka? Wypowiedz zdecydowanym głosem słowo „ZOSTAW” i jednocześnie zabierz psu rzecz, którą próbuje gryźć lub zjeść. Powtarzaj wszystko kilka razy. Gdy szczeniak cię posłucha, natychmiast go nagródź.

Kolejną komendą może być „SIAD” – w tym celu wypowiedz zdecydowanym głosem słowo „SIAD” i spraw, aby szczeniak usiadł. Powtórz tę czynność kilkakrotnie, a gdy szczeniak zareaguje na polecenie, daj mu jego ulubiony przysmak.

Kolejną ważną rzeczą jest komenda przywołująca, np. „CHODŹ”, „DO MNIE”, „DO NOGI”. W tym celu używaj zawsze jednej stałej komendy, a także zdecydowanego tonu głosu. Co zrobić, aby szczeniak przyszedł na zawołanie? W tym celu zakupu długą smycz. Wypowiedz komendę, a następnie przyciągnij szczeniaka do siebie i nagródź go. Powtarzaj czynność wielokrotnie, a po czasie maluch nauczy się, co oznacza ta komenda. Gdy już się tak stanie, spróbuj to samo, ale bez smyczy.

Zobacz także: Co zrobić, gdy pies nie reaguje na komendę?

Źródło: akc.org

Źródło: akc.org

 

 

Może Cię zainteresować