Kategorie Psy

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Psy to bardzo towarzyskie zwierzęta, które najchętniej całe dnie spędzałyby wraz ze swoimi opiekunami. Niestety zazwyczaj nie jest to możliwe. Większość z nas codziennie musi opuszczać dom, aby iść do pracy i zarobić pieniądze dla swojej rodziny. Czworonóg zostaje wtedy sam na wiele godzin, co może doprowadzić do sporego smutku. Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny? Poniżej znajdziesz 5 oznak, które o tym świadczą.

5 oznak, które świadczą, że twój pies czuje się samotny:

#1 Pod twoją nieobecność niszczy przedmioty domowe

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Czy kiedykolwiek bałeś się, że pod twoją nieobecność pies przewróci dom do góry nogami? To ważny znak.

Jeśli twój pupil regularnie zjada buty i ubrania, rozrzuca śmieci po domu lub niszczy różne przedmioty, to znaczy, że w ten sposób chce ci coś przekazać. Czworonogi nie znają naszego języka, więc nie są w stanie powiedzieć nam w prost o swoich problemach.

Jeśli pies ciągle niszczy coś pod twoją nieobecność, to nie bądź na niego zły. On nie robi tego ze złośliwości. To jest znak, że on czuje się samotny i znudzony, gdy nie ma cię przy nim.

#2 Nadmiernie szczeka lub wyje

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Wracasz do domu, a sąsiad za każdym narzeka, że twój pies głośno zachowuje się w czasie twojej nieobecności? Takie zachowanie oznacza, że czworonóg domaga się uwagi. Jest to kolejny znak, że on czuje się samotny.

#3 Załatwia swoje potrzeby w domu

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Wracasz z pracy do domu, a twój pies stale zostawia ci prezenty na środku dywanu? Może być to oznaka kłopotów ze zdrowiem, ale jest to również powszechny objaw stresu. W ten sposób czworonóg wyraźnie daje ci znak, że nie chce, abyś zostawiał go samego w domu.

#4 Nie ma apetytu i energii

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Pies bawi się znacznie mniej niż zawsze, a do tego spadł mu apetyt? Jeśli nie jest chory, to znaczy, że dokucza mu stres. Twój pupil czuje się przygnębiony, gdy zostawiasz go samego.

#5 Stał się agresywny

Jak rozpoznać, że pies czuje się samotny?

Twój pies zawszy był słodki i przyjazny, a teraz stał się agresywny? Przyczyną zmiany jego zachowania może być samotność. Spróbuj spędzać z nim więcej czasu i pracuj z behawiorystą, aby rozwiązać problem związany z lękiem separacyjnym.

Jak sprawić, żeby pies przestał czuć się samotny, gdy zostaje sam?

  1. Poproś, aby w czasie twojej nieobecności ktoś zaprzyjaźniony spędził trochę czasu z twoim psiakiem.
  2. Gdy wychodzisz z domu, zostaw psu starą koszulkę, która pachnie tobą. W ten sposób sprawisz, że czworonóg będzie czuł, jakbyś był przy nim.
  3. Upewnij się, że w czasie twojej nieobecności psiak ma dostęp do zabawek.
  4. Wielu opiekunów psów używa kojących dźwięków, które uspokajają zestresowanego zwierzaka. Spróbuj zostawić włączony telewizor lub radio, aby czworonóg poczuł, że nie jest sam.
  5. Zanim wyjdziesz z domu, zapewnij psu aktywność fizyczną.
  6. Pod żadnym pozorem nie karaj psa za to, że w czasie twojej nieobecności coś zniszczył. Pamiętaj, że on nie robi tego ze złośliwości!

 

 

Tagi