×

Jak oduczyć psa szczekania, czyli co robić, kiedy pupil jest za głośno

Psy to wspaniałe zwierzęta – mądre, łagodne i przyjazne. Jednak bywają za głośne – właściciele coraz częściej pytają o to, jak oduczyć psa szczekania. Wycie, popiskiwanie i szczekanie to sposoby psiej komunikacji i wyrażania emocji. Warto jednak oduczyć psiaka złych nawyków zwracania na siebie w ten sposób uwagi czy reagowania nieadekwatnego do sytuacji. Sprawdź, co należy zrobić.

Psia komunikacja – co zrobić, by czworonożny przyjaciel przestał być uciążliwy?

Tak, jak małe dziecko, które komunikuje się za pomocą płaczu, gaworzenia i krzyków, tak samo pies swoim szczekaniem próbuje coś przekazać. W większości przypadków jest to reakcja uzasadniona i wyraża strach, zdenerwowanie, ostrzeżenie czy obecność niepożądanego gościa. Jednak psy szczekają także wówczas, gdy nie mają ku temu wyraźnego powodu. Zdarza się tak najczęściej wówczas, gdy pupil zostaje sam w domu, boi się lub czuje się niepewnie i chce przywołać swojego właściciela. Jednak jeśli mieszkamy w bloku lub bliskim sąsiedztwie innych domów, nieustanne lub bardzo częste szczekanie zarówno za dnia, jak i nierzadko w nocy, staje się niezwykle uciążliwe dla otoczenia. Nie da się także ukryć faktu, że psy uwielbiają być rozpieszczane. Kiedy poświęcamy im mniej uwagi niż zwykle, chętnie upominają się o nią. Stosują wówczas najróżniejsze zabiegi – wdrapują się nam na kolana, piszczą lub nawołują nas właśnie szczekaniem. Choć to naturalny sposób ich komunikacji, tak jak u ludzi rozmowa, to jednak złe nawyki da się nieco utemperować i oduczyć psa szczekania w niektórych sytuacjach. Trzeba być jednak cierpliwym i konsekwentnym.

jak oduczyć psa szczekania

Jak oduczyć psa szczekania w określonych sytuacjach?

Twój pupil grzecznie zajmuje się sobą, jednak gdy ktoś zapuka do drzwi, zrywa się jak szalony i donośnym szczekaniem manifestuje swoją gotowość do obrony terytorium? Sytuacja nie musi tak wyglądać za każdym razem. Nauka w tym przypadku (jak i innych, na przykład gdy pies szczeka także na ludzi na spacerze, czy na gości) polega na nagradzaniu go za zachowania pożądane i stanowczym przywoływaniu do porządku za niepożądane. Psy doskonale rozpoznają barwę głosu – wykorzystaj to. Jeśli pupil zareaguje szczekaniem na sytuację tego wymagającą, pochwal go, używając jego imienia. Możesz także nagrodzić pieska smakołykiem i poklepać go. Gdy jednak podczas wizyty gości, pukania do drzwi czy dzwonka do domofonu pies reaguje gwałtownym szczekaniem, należy reagować stanowczo – wydać zdecydowaną komendę „siad” lub „waruj”. Nie należy psa wówczas łapać ani głaskać, gdyż dotyk będzie dla niego sygnałem do zabawy lub odbierze to jako pochwałę. Podobnie reaguj wówczas, gdy pies za bardzo nagabuje gości. Mów często „nie”, „siad”, „waruj”. Pamiętaj także o tym, że pies doskonale rozpoznaje nastroje ludzi. Jeśli więc na dźwięk dzwonka do drzwi nerwowo biegniesz w ich kierunku, pies może skojarzyć taką sytuację jako ucieczkę czy zagrożenie i zareaguje na nią w jedyny znany sobie sposób. Staraj się więc podchodzić spokojnie, jednocześnie hamując wszelkie psie zapędy do szczekania stanowczymi komendami. Co robić w sytuacji, kiedy psiak zostaje sam w domu i ową samotność krytykuje głośnym szczekaniem pod drzwiami? Pies szczeka, bo prawdopodobnie boi się być sam lub dziwi się, gdzie zniknęli jego właściciele. Musisz go do tego stopniowo przyzwyczaić – na początku zamykaj go w pokoju obok, wszelkie próby wycia i szczekania ucinając komendami cisza/spokój. Pamiętaj, by w określonych sytuacjach używać tego samego tonu, który pies z czasem zacznie kojarzyć. Ciszę w pewnych odstępach czasu nagradzaj, szczekanie i wycie ukarz z kolei ignorowaniem psa przez jakiś czas. Stopniowo wydłużaj czas zostawiania psa w sąsiednim pokoju, a na czas nieobecności zostawiaj mu zabawki i miski napełnione wodą oraz karmą.

Może Cię zainteresować