×

Nowy kalkulator wieku psa. Ile Twój pies ma lat w przeliczeniu na ludzkie?

Każdy właściciel zastanawia się jak obliczyć wiek psa. Kiedyś uważało się, że wystarczy pomnożyć jego liczbę lat przez 7, a wynik będzie odwzorowywał ludzki wiek naszego pupila. Jednak całkiem niedawno pojawił się nowy kalkulator wieku psa. Jesteś ciekawy, czym się różni?

Zespół naukowców z Ameryki opracował całkowicie nowy wzór, dzięki któremu można obliczyć wiek psa, w odniesieniu do wieku człowieka. Sprawi on, że właściciele będą świadomi, na jakim etapie rozwoju jest ich pupil (oczywiście odpowiadającym ludzkim etapom życia).

Kalkulator wieku psa

Uczeni z Uniwersytetu w San Diego w Kalifornii i Uniwersytetu w Pittsburghu w Pensylwanii opracowali nowy kalkulator wieku psa. Jest nieco bardziej skomplikowany, aniżeli kalkulator, jakim liczyliśmy do tej pory. Przypomnę, że wystarczyło pomnożyć wiek psa razy 7 i wychodził nam odpowiednik wieku zwierzęcia w stosunku do człowieka.

Jak obliczyć wiek psa?

Naukowcy pokusili się o szczegółowe badania DNA. Zbadali modyfikacje chemiczne niektórych segmentów DNA, w obrębie 109 genomów pobranych od psów rasy labrador. Były one w przedziale wiekowym od 4 tygodni, do 16 lat. Metylacja miała ujawnić wpływ czynników zewnętrznych, np. stylu życia, na DNA ludzi. Zwierzęta także doświadczają metylacji. Dzięki takim informacją, można było opracować zegar epigeneteczny, pozwalający śledzić wiek biologiczny psa.

Na tej podstawie stworzono algorytm, który pozwala właścicielom obliczyć faktyczny wiek pupila. Zatem jak obliczyć wiek psa? Wystarczy pomnożyć logarytm naturalny wieku zwierzęcia przez 16, a następnie dodać liczbę 31. Najłatwiej zrobić to za pomocą kalkulatora. A oto wzór (ln oznacza logarytm):

ln(wiek faktyczny psa) x 16 + 31 = wiek psa w przełożeniu na ludzkie lata

Wiek psa a człowieka

Okazuje się, że psy starzeją się bardzo szybko, szczególnie na początku swojego rozwoju. Później ich zegar epigeneteczny spowalnia. Dla przykładu, roczny pies ma 31 lat, dwuletni 42 lata, trzyletni 48 lat, czteroletni 53 lata, sześcioletni 59 lat, a siedmioletni 62 lata.

Na podstawie danych pozyskanych z metylacji DNA, jesteśmy w stanie stwierdzić, że etapy życia psów pokrywają się z etapami życia ludzi. Dla przykładu, 7-tygodniowe szczenię jest odpowiednikiem 9-miesięcznego dziecka. Oboje w tym wieku zaczynają ząbkować. Wzór pokrywa się również z średnią długością życia psa i człowieka.

Pokazano, że wraz z wiekiem następuje stopniowy wzrost metylacji DNA u obu gatunków – mówi Steve Austad, biolog ewolucyjny i ekspert ds. starzenia się z Uniwersytetu Alabama w Birmingham

Koniecznie wypróbuj ten przelicznik w przypadku swojego psiaków. Faktycznie się sprawdził?

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować