×

Oto jak prawidłowo obciąć psu pazurki, nie robiąc mu przy tym krzywdy

Jak obciąć psu pazury? Wielu właścicieli czworonogów boi się robić to na własną rękę i woli zabrać pupila do weterynarza, aby zrobił to po fachowemu. Jednak dla większości psów, wizyta w gabinecie stanowi sporą dawkę stresu, z którym trudno sobie radzą.

Nie wszystkie czworonogi muszą mieć przycinane pazurki. Te bardziej aktywne po prostu ścierają je sobie o twardą nawierzchnię. Natomiast przysłowiowym „kanapowcom”, trzeba je przycinać. Ale jak się okazuje, nie zawsze od aktywności zależy to, czy pazurki same się zetrą czy nie. Psy biegające np. po trawie, również nie zetrą sobie samoistnie pazurów.

Oto kilka rad, którymi warto się kierować, jeśli zdecydujesz się samodzielnie obciąć pazurki pupilowi.

Obcinaczki do pazurów

  • Najlepiej sprawdzą się obcinaczki w formie „nożyczek”
  • Obcinaczki nie powinny być za duże, abyś mógł je łatwo kontrolować. Wyjątek stanowią duże rasy psów, tutaj większe obcinaczki sprawdzą się doskonale
  • Dbaj o to, by narzędzie było odpowiednio ostre. W tym celu regularnie wymieniaj ostrza lub pamiętaj, by je naostrzyć

 

Co, jeśli uszkodzisz rdzeń?

  • Użyj talku, aby zatamować krwawienie. Jeśli będziesz pamiętał, aby zbyt głęboko nie obcinać pazura, ten problem ominie Ciebie i twojego pupila
  • Najlepiej jeśli zanurzysz łapkę psa w małym pojemniczku z talkiem, lub naniesiesz go za pomocą patyczka do uszu

 

Jak obciąć psu pazury?

Krok pierwszy

Często dotykaj łap swojego pupila, aby przyzwyczaić go do dotyku. Do tego przystawiaj obcinaczki, ale na razie niczego nie obcinaj. Pozwól oswoić się czworonogowi. Przygotuj też smakołyki i wynagradzaj go. Nie zapomnij też o słownych pochwałach. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w dobrej jakości obcinaczki, aby nie wyrządzić zwierzakowi krzywdy.

Krok drugi

Trzymaj łapkę swojego psa mocno, ale z wyczuciem (najważniejsze, abyś to Ty miał nad nim panowanie i zabezpieczył się na wypadek, gdyby chciał ją wyszarpnąć). Następnie przyłóż obcinaczki i obetnij pazurka pod kątem 45 stopni. Lepiej jeśli obetniesz płycej i później dotniesz, aniżeli naruszysz rdzeń.

Krok trzeci

Tnij tylko do momentu, aż zobaczysz biały kolor na obwódce pazura, z czarną kropką pośrodku. Jeśli nie widzisz białej otoczki, możesz dalej przycinać. Ale bądź przy tym ostrożny. Czasem o jedno cięcie za dużo i tryśnie krew. Sprawdzaj pazurki swojego psa co trzy tygodnie. Mniej więcej w takim czasie zdążą one odrosnąć.

Jak obciąć psu pazury – kilka porad

  • Przycinaj pazury w dobrze oświetlonym miejscu, aby zminimalizować ryzyko skaleczenia
  • Na pazurach białych bardziej widoczny jest rdzeń, aniżeli na czarnych
  • Nie naciskaj z dużą siłą palców psów, bo to je boli
  • Używaj ostrych obcinaczek
  • Spraw, by przycinanie pazurków było przyjemnością, niech Twój pupil kojarzy je ze smakołykami
  • Systematyczność jest kluczem do sukcesu

Obcinasz pazurki swojemu psu samodzielnie, czy chodzisz w tym celu do weterynarza?

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować