Kategorie Tresowanie i wychowanie

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To wcale nie jest trudne. Wystarczą chęci oraz konsekwencja. Jeśli masz dosyć bycia ciągniętym na spacerze, to ta instrukcja z pewnością ci pomoże. Dowiesz się, co zrobić, by czworonóg grzecznie szedł u twojego boku.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy
Źródło: maxpixel.net

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – rozluźnij się

Nigdy nie stosuj przemocy w stosunku do psa – nie możesz bazować na jego strachu, ponieważ przyniesie to odwrotny efekt. Jeśli pupil przestraszy się na początku, to prawdopodobnie już do końca swojego życia będzie reagował strachem i wycofaniem na dany bodziec.

Jeśli chcesz nauczyć czegoś swoje zwierzę to na początku sam się rozluźnij. Psom udzielają się bowiem nasze emocje. Gdy wyczują zdenerwowanie opiekuna, to mogą odpowiedzieć tym samym.

Pies na smyczy
Źródło: pixabay.com

Szelki czy obroża?

Przed rozpoczęciem nauki, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Wielu opiekunów zastanawia się, czy lepiej zakupić obrożę lub szelki. Do nauki chodzenia na smyczy szczególnie polecane są szelki typu easy-walk zapinane z przodu. Gdy twój pies zacznie ciągnąć, szelki sprawią, że się odwróci. Po czasie zrozumie, że ciągnięcie tak naprawdę mu się nie opłaca.

Szelki easy-walk
Źródło: youtube.com

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – instrukcja krok po kroku

Wybierz 2-3 krótkie komendy i wymawiaj je za każdym razem tym samym tonem. Pies doskonale rozpoznaje barwę głosu, więc wydawanie komend z jednoczesnym wykonywaniem jakiejś czynności sprawi, że te dwie rzeczy staną się dla niego szybko tożsame. Każdą próbę ciągnięcia na smyczy hamuj jedną stałą komendą (np. WRÓĆ, SIAD). Kontynuuj spacer dopiero wtedy, gdy zwierzę się uspokoi. Dzięki temu zrozumie, że poruszać może się jedynie na luźnej smyczy.

Nagradzaj psa za każdym razem, kiedy będąc na smyczy, będzie szedł grzecznie koło Ciebie. W takiej sytuacji daj mu jego ulubiony przysmak, a z czasem skojarzy, że dostaje go tylko wtedy, gdy nie ciągnie na smyczy. Czworonóg nauczy się, że opłaca mu się słuchać właściciela.

Nauka chodzenia na smyczy musi przebiegać etapami – najpierw zakładanie szelek i smyczy w domu, potem próby przejścia coraz dłuższych odcinków w mieszkaniu, a następnie na dworze. Psy to mądre stworzenia, a na naukę nowych rzeczy potrzebują tylko czasu i możliwości przyzwyczajenia się do nich.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy
Źródło: petco.com

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Uczenie szczeniaka jest nieco łatwiejsze niż dorosłego psa – szczenię uczy się wszystkiego pierwszy raz i jest niczym pusta kartka do zapisania. Należy jednak pamiętać, że do szczeniaka trzeba mieć o wiele więcej cierpliwości niż do starszego psa.

Już od pierwszych tygodni przyzwyczajaj szczenię do noszenia szelek oraz smyczy. To z pewnością ułatwi naukę poprawnego chodzenia.

Szczeniak na smyczy
Źródło: akc.org

Pierwszy spacer na smyczy krok po kroku

Załóż szczeniakowi szelki i przypnij no nich smycz. Trzymaj ją luźno i nie ciągnij psa. Do drugiej dłoni weź przysmak. Pokazując go pieskowi i trzymając za sobą, zrób pierwszy krok. Szczeniak zachęci się przysmakiem, a więc będzie chciał iść za tobą. Gdy tak zrobi, daj mu smakołyk. Powtarzaj tę czynność kilka razy i cały czas zwiększaj ilość pokonanych kroków.

Nie pozwalaj szczeniakowi się wyprzedzać, a jeżeli tak się stanie, to natychmiast się zatrzymaj. Musisz stać bez ruchu tak długo, aż pies się uspokoi. Po czasie czworonóg zrozumie, że poruszać może się jedynie na luźnej smyczy.

Za każdym razem, gdy szczeniak idzie ładnie, nagradzaj go jego ulubionym przysmakiem. Bądź konsekwentny, a on z czasem zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi.

Zobacz także: Co zrobić, gdy pies nie reaguje na komendę?