Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Nadszedł ten dzień – odtąd każde Twoje pojawienie się w domu celebrowane będzie radosnym szczekaniem. W Twoim domu pojawił się psi przyjaciel, jednak niechętnie reaguje na widok smyczy. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To proste – dowiedz się, co należy zrobić, by psiak grzecznie szedł na lince u Twego boku.

Kształtujemy psi charakter, czyli niezbędnik na początek wspólnego życia

Psy to jedne z najwspanialszych stworzeń – radosne, łagodne, wierne i niezwykle przyjazne. O prawdziwości tych stwierdzeń wie każdy, kto z psem miał do czynienia dłużej niż przez kilka minut. Te czworonożne istoty doskonale wyczuwają nastroje człowieka i ze wszystkich sił oraz wszelkimi znanymi sobie sposobami próbują poprawić humor swojego pana. Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to istotny kochające całym swoim sercem, w którym zgromadzone są ogromne pokłady uczuć, zupełnie bezinteresownie. Aby jednak wasze wspólne życie było jak najbardziej udane, psiaka należy nauczyć od małego dobrych manier. Jedną z nich, absolutnie najważniejszą, jest umiejętność spokojnego chodzenia na smyczy. Pies wyrywa się, gryzie smycz i na jej widok reaguje paniką lub chociaż wyraźną niechęcią? Podczas spaceru odstawia dzikie tańce, chcąc zrzucić z siebie obrożę i smycz? Oto, co możesz zrobić, by wspólne wyjścia były przyjemnością, a psiak wzorowym towarzyszem!

jak nauczyć psa chodzić na smyczy
Udostępnij

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy szybko i skutecznie?

Nigdy, w absolutnie żadnym przypadku, wobec psa (ani zresztą żadnego innego zwierzęcia) nie wolno stosować siły, narzucania i bazować na jego strachu. Nauka nowych dla psa rzeczy musi być dla niego przyjemna. Jeśli przestraszy się na początku, to prawdopodobnie już do końca swojego życia będzie reagował strachem i wycofaniem na dany bodziec. Uczenie szczeniaka jest nieco łatwiejsze niż dorosłego psa – szczenię bowiem uczy się wszystkiego pierwszy raz i jest niczym pusta kartka do zapisania (choć trzeba mieć do niego o wiele więcej cierpliwości i stanowczości niż do starszego psiaka). Dorosły pies ma już swoje nawyki i często wpojone złe nauki poprzednich właścicieli. Przed rozpoczęciem nauki, zadbaj o odpowiednią obrożę, by pies nie wyszarpał Ci się i nie uciekł. Doskonale sprawdzi się obroża łańcuszkowa, czyli taka, która ma dodatkową pętelkę zaciskającą się na szyi zwierzaka, gdy ten ciągnie za bardzo. Jeśli jesteś pierwszą osobą, z którą psiak ma kontakt, pozwól mu zapoznać się z akcesoriami – niech dokładnie obwącha obrożę i smycz. Zakładaj mu je najpierw w domu, by mógł się przyzwyczaić i aby nasiąknęły jego zapachem. Zajmuj go zabawą, a on szybko zapomni, że ma coś na sobie. Z czasem przyzwyczai się do dodatkowej rzeczy na swojej szyi. Druga ważna kwestia to komendy wydawane podczas nauki – wybierz 2, góra 3 i wymawiaj je za każdym razem tym samym tonem. Pies doskonale rozpoznaje barwę głosu, więc wydawanie komend z jednoczesnym wykonywaniem jakiejś czynności sprawi, że te dwie rzeczy staną się dla niego szybko tożsame. Każdą próbę ciągnięcia na smyczy hamuj komendą: wróć/siad/spokój lub inną. Nagradzaj zwierzę za każdym razem, kiedy będąc na smyczy, będzie szło grzecznie koło Ciebie. Z czasem nauczy się, że opłaca się słuchać właściciela, a nie wymuszać szarpaniem. Nauka chodzenia na smyczy musi przebiegać etapami – najpierw zakładanie obroży i smyczy w domu, potem próby przejścia coraz dłuższych odcinków w mieszkaniu, a następnie na dworze. Psy to mądre stworzenia, a na naukę nowych rzeczy potrzebują tylko czasu i możliwości przyzwyczajenia się do nich.