Kategorie Newsy

Zniewolony jaguar próbował wydostać się na wolność. Po nieudanej próbie, stało się coś strasznego!

W tym roku Brazylia jest gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Jakiś czas temu w tym kraju, odbyła się ceremonia przekazania znicza olimpijskiego, która jest tradycyjnym elementem każdych zbliżających się igrzysk. W tej uroczystości brał udział jaguar o imieniu Juma, który miał stanowić symbol naturalnego piękna.

Niestety historia Jumy nie miała szczęśliwego zakończenia. Kiedy kamery przestały nagrywać ceremonię, Juma został zabity w bardzo nienaturalny sposób. Brazylijska armia tłumaczyła, że jaguar spłoszył się i podszedł zbyt blisko jednego z żołnierzy, co zagrażało mu dużym niebezpieczeństwem.

 

Jaguar o imieniu Juma brał udział w ceremonii przekazania znicza olimpijskiego. Stanowił symbol naturalnego piękna.

jaguar-1

Zwierzak trzymany był wcześniej w brazylijskim zoo, prowadzonym przez armię. Służył tam jako maskotka miejscowych sił zbrojnych. Często zmuszano go do udziału w różnych paradach i imprezach oficjalnych. Występ podczas uroczystości przekazania znicza olimpijskiego, okazał się być jednak jego ostatnim.

jaguar-2

Podczas imprezy, Juma był skuty łańcuchami. Sportowcy i żołnierze pozowali z nim do zdjęć. Uroczystość zakończyła się bez incydentów, jednak obecność wielu ludzi bardzo zestresowała zwierzaka. W czasie odprowadzania go do klatki, uwolnił się od łańcuchów i próbował uciec. Właśnie wtedy został zastrzelony. Armia tłumaczyła, że Juma podszedł zbyt blisko jednego z żołnierzy, przez co nie mieli innego wyboru.

UWAGA: Drastyczne zdjęcie!

jaguar-3

Całe to wydarzenie spowodowało wiele rozmów i kontrowersji nie tylko ze względu na sposób, w jaki Juma został zabity, ale także ze względu na to, jak wyglądało jego wcześniejsze życie. Brazylijski weterynarz, Diogo Lagroteria, przyznał, że jaguar działał zgodnie ze swoją naturą i jedynie ludzie są winni jego śmierci.

„Zwierzęta nigdy nie powinny być wykorzystywane w taki sposób. (parady, uroczystości itp.) W ostatnim czasie, cały świat dyskutuje o etyce i traktowaniu zwierząt. W niektórych miejscach już zakazano udział zwierząt w cyrkach. Zachowanie brazylijskich żołnierzy było niepotrzebne i jedynie świadczy o ich ogromnej próżności.”  – dodaje Lagroteria.

jaguar-4

Na domiar złego, jaguary są w Brazylii pod ścisłą ochroną, ponieważ grozi im wyginięcie.  Niestety nie był to pierwszy raz, kiedy zwierzę zostaje zabite z powodu swojego naturalnego instynktu i obawiamy się, że także nie ostatni.

Zwierzęta nigdy nie powinny być wykorzystywane w taki sposób, ponieważ nie jest to zgodne z ich naturą. Pozwólmy im żyć w taki sposób, jaki same wybiorą, ponieważ nie jesteśmy sami na tej planecie i nie tylko wokół nas, ludzi, kręci się ten świat!

Źródło: thedodo.com | Fotografie: facebook.com, facebook.com, facebook.com