×

Jeżeli potrafisz dostrzec zwierzaka na tym zdjęciu, to należysz do 1% społeczeństwa

Iluzje optyczne powstają na skutek połączenia różnych kolorów, świateł oraz wzorów, które bardzo łatwo mogą wprowadzać nasz mózg w błąd. Kiedy patrzysz na taką iluzję, twoje oczy odczytują obraz, który następnie jest przetwarzany w mózgu. Często postrzeganie takiego obrazu ma jednak niewiele wspólnego z prawdziwym zdjęciem. Ale jak to wszystko działa?

Jak działają iluzje optyczne

Iluzje optyczne pokazują nam sposób, w jaki oczy współpracują wraz z mózgiem, aby odczytywać obrazy. Na codzień żyjemy w świecie trójwymiarowym, a więc nasz mózg do interpretacji obrazu wykorzystuje różne wskazówki takie jak głębokość, światło, cień oraz pozycja. Ale kiedy spojrzysz na obraz dwuwymiarowy, twój mózg może dać się bardzo łatwo oszukać. Właśnie na tym polegają iluzje optyczne.

A teraz spójrz na poniższe zdjęcie

Potrafisz dostrzec jakiś obraz na tym zdjęciu? A może widzisz jedynie czarno-białe, zygzakowate paski, które nie mają dla Ciebie większego sensu? Skoro nadal nic nie widzisz, to spróbuj kilka razy pomrugać oczami.

Źródło: apost.com

Źródło: apost.com

1% społeczeństwa

Jeżeli udało ci się dostrzec obraz na tej fotografii, to znaczy, że należysz do 1% społeczeństwa i jesteś wyjątkowo spostrzegawczy, a twój mózg pracuje bardzo sprawnie. 99% ludzi nic nie widzi na tym zdjęciu! Zapewne jesteś ciekawy, co się na im znajduje. Ok. Już mówię. Jeżeli nic na nim nie widziałeś, to popatrz na to samo zdjęcie, ale w pomniejszonym rozmiarze. Łatwe, prawda?

Źródło: apost.com

Źródło: apost.com

Teraz widzisz?

Tak, to panda.

Poniżej znajdziesz kolejną popularną iluzję optyczną

Ta iluzja powie ci wiele na temat szybkości oraz sposobu działania Twojego mózgu. Przypatrz się i odpowiedz: Jakiego zwierzaka widzisz na tym zdjęciu?

Ta iluzja powstała już w 1892 roku

Właśnie wtedy trafiła do niemieckiego magazynu i od tego czasu prowadzi do bardzo żywych dyskusji. Zdjęcie jest również wykorzystywane do podręczników psychologicznych. Pewnie zastanawiasz się dlaczego. Ono pozwala na badanie możliwości mózgu ludzkiego.

Kaczka czy królik?

Większość ludzi jako pierwszą na zdjęciu widzi kaczkę. Przecież w oczy od razu rzuca się duży dziób. No tak, ale ten dziób może być również odczytany jako królicze uszy. Przypatrz się uważnie. Już widzisz? Im szybciej dostrzeżesz drugie zwierzę na zdjęciu, to tym bardziej kreatywny jesteś.

Jeżeli od razu zauważyłeś na zdjęciu zarówno kaczkę jak i królika, to oznacza, że twój mózg pracuje bardzo sprawnie i bez żadnych zarzutów. Rzadko zdarza się jednak, że ludzie natychmiastowo widzą obydwa zwierzaki na fotografii.

Podobno na odczytywanie tej iluzji mają również wpływ różne pory oku. Podczas Świąt Wielkanocnych większość ludzi widzi na zdjęciu jako pierwszego królika.

Jak poradziłeś sobie z iluzjami optycznymi?

Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

Może Cię zainteresować