×

Stworzono pierwszą na świecie hybrydę świni i małpy. Urodziła się w laboratorium

Dziesięć prosiąt, posiadających DNA małp urodziło się w Chinach. Niestety, dwa zmarły w przeciągu tygodnia, chodź wydawało się że wszystko z nimi w porządku. Hybrydy posiadały materiał genetyczny pochodzący od małp z gatunku Makak krabożerny.

Po co hodowane są takie hybrydy?

Naukowcy wyznali, że do badań wykorzystano setki embrionów. Jednak ostatecznym celem tego eksperymentu jest znalezienie sposobu wytwarzania ludzkich organów w ciele zwierząt w wyniku przeszczepu. W pięciedniowe zarodki wstrzyknięto małpie komórki macierzyste. Dostosowano je wcześniej do wytwarzania fluorescencyjnego białka. To właśnie pozwoliło badaczom zajmującym się eksperymentem rozpoznać, gdzie komórki się przemieściły.

Nie do końca jest wiadome, dlaczego dwa malutkie prosięta posiadające DNA małp zmarły. Jak się później okazało, osiem pozostałych zwierząt, którym również wszczepiono komórki, też zmarły. Badacze podejrzewają, że sytuacja ta jest spowodowana problemami z procesem IVF – zapłodnienia komórek jajowych poza organizmem matki.

Nie każdy pracownik laboratorium jest przychylny stworzeniu hybryd, ze względów etycznych.

Laboratorium

Laboratorium

Tego typu projekty badawcze po prostu mnie przerażają. Nie powinniśmy manipulować funkcjami życiowymi stworzeń w ten sposób, zwłaszcza skoro nie do końca wiemy, jak ten proces zatrzymać, jeśli coś pójdzie nie tak – wyznał neurobiolog, Douglas Munoz, z Uniwersytetu Queen w Kingston w Kanadzie

Nie zapowiada się, aby Chiny zrezygnowały z tworzenia hybryd

Chińskie laboratoria nie wykazują żadnych przesłanek, ażeby zaprzestać badania. Badacze zaproponowali również, stworzenie w lipcu małp, które miałyby posiadać mózgi częściowo pochodzące od ludzi. To ułatwiłoby badania wciąż nie do końca zrozumianych corób, jak chociażby Alzheimer, na którego nadal nie znaleziono leku.

Ekspert w dziedzinie komórek macierzystych, z uniwersytetu Yale, Alejandro De Los Angeles, zaznaczył, że poszukiwania jak najlepszego modelu zwierzęcego do stymulacji chorób ludzkich, jest naprawdę trudne, czasłochonne i często okazuje się nieefektowne.

Człowiek-świnia

W styczniu 2017 roku, w Salk Institute w San Diego stworzono zarodek hybrydy człowieka i świni. Stworzenie zmarło po zaledwie 28 dniach. Wszystkie te eksperymenty przeprowadzane są, ażeby szukać alternatyw i móc samodzielnie tworzyć narządy.

Anna Zdrodowska

Mam na imię Ania, a zwierzęta już od dziecka są moją największą pasją. Jestem szczęśliwą posiadaczką psa oraz trzech kotów. Interesuję się zoologią, behawioryzmem, a także dietetyką zwierzęcą. Dzielenie się z Wami nowinkami ze świata zwierząt to dla mnie ogromna radość!

Może Cię zainteresować