Kategorie PsyRasy psów

Grzywacz chiński od A do Z, czyli wszystko o rasie

Grzywacz chiński to mały pies towarzyszący pochodzący z Chin. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje. Pies grzywacz chiński opis:

Grzywacz chiński
Źródło: pixabay.com

Chiński grzywacz historia

Dokładne pochodzenie rasy jest niepewne – nagie psy można było znaleźć w wielu regionach świata. Niektórzy twierdzą jednak, że grzywacze chińskie w wyniku skrzyżowania rasy chihuahua z nagim psem meksykańskim.

W samych Chinach rasa była znana już przed wieloma wiekami. Występowała w dwóch odmianach – mniejszej oraz większej. Mniejsi przedstawiciele służyły mnichom jako wyrocznia i byli przez nich pilnie strzeżeni. Cieszyły się również popularnością na dworze cesarskim.

Więksi i masywniejsi przedstawiciele byli wykorzystywani w kuchni azjatyckiej – dawniej psy te uznawano za wspaniały przysmak i zjadano je w dni świąteczne.

Grzywacze chińskie towarzyszące swoim bogatym opiekunom dotarły do innych państw, w których krzyżowały się z innymi psami.

Grzywacz chiński
Źródło: pixabay.com

Pies grzywacz chiński wygląd

Przedstawiciele rasy osiągają wagę do 5,5 kg oraz wysokość do 33 cm. Suczki są nieco niższe niż psy.

Grzywacze chińskie to małe psy o delikatnej budowie. Występują w odmianie nagiej oraz owłosionej. U nagich osobników włosy występują jedynie na ogonie, łapach oraz głowie. Ich skóra jest delikatna i ciepła, a na lato staje się ciemniejsza. Osobniki owłosione posiadają podszerstek oraz miękką okrywę włosową.

Grzywacze chińskie mogą występować w różnych barwach i ich odcieniach.

Grzywacz chiński
Źródło: pixabay.com

Grzywacz chiński charakter

Grzywacze chińskie są radosne, pogodne i energiczne. Lubią bawić się, aportować oraz biegać. Dobrze radzą sobie w psich sportach.

Silnie przywiązują się do swoich opiekunów i dobrze dogadują się z dziećmi. Uwielbiają przebywać blisko człowieka, a osamotnione stają się nieszczęśliwe.

Niektóre grzywacze chińskie źle znoszą obecność innych psów, a wobec obcych ludzi mogą być nieufne. Są to psy dość szczekliwe.

Grzywacz chiński
Źródło: pixabay.com

Na co chorują grzywacze chińskie?

Rasa cieszy się dobrym zdrowiem. Mogą jednak wystąpić problemy z uzębieniem, a u bezwłosych przedstawicieli problemy ze skórą.

Długość życia grzywacza chińskiego wynosi 13-15 lat.

Grzywacz chiński
Źródło: pixabay.com

Pies rasy grzywacz chiński pielęgnacja

Bezwłose grzywacze są wrażliwe na chłód oraz ciepło. Zimą warto zakupić im specjalne ubranko, a latem smarować ich skórę kremem z filtrem UV. Owłosionego grzywacza należy regularnie czesać.

Szczególną uwagę zwróć na higienę jamy ustnej – regularnie myj grzywaczowi zęby specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Oprócz tego nie zapominaj o przemywaniu oczu, uszu, przycinaniu pazurków oraz odpowiedniej pielęgnacji łapek.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Grzywacz chiński szczeniak
Źródło: thehappypuppysite.com

Grzywacz chiński szczeniak

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka grzywacza chińskiego? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Pamiętaj, że szczenię może być ci wydane najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Grzywacz chiński hodowla

Jeśli chcesz zakupić grzywacza chińskiego, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Grzywacz chiński szczeniaki
Źródło: marketplace.akc.org

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Grzywacz chiński cena

Ile kosztuje grzywacz chiński? Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2000 zł do 4000 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!