Kategorie Newsy

Gryzonie domowe – jak wybrać zwierzątko idealne dla nas?

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na większe zwierzę domowe, na przykład psa lub kota, być może powinniśmy postawić na gryzonie domowe, które potrafią być uroczymi kompanami. O gryzoniach warto jest pomyśleć zwłaszcza kiedy mamy dzieci. Wielu z nas zastanawia się jakie zwierzątko wybrać. Przeglądamy spis gryzoni i nie możemy się zdecydować. Warto zdać sobie sprawę, że zwierzęta te bardzo różnią się od siebie temperamentem i wymaganiami.

Gryzonie domowe dla dzieci

Jeżeli wahamy przed zakupem większego zwierzaka dla naszego dziecka, być może warto jest zainwestować w gryzonie. Kiedy decydujemy się na zakup psa, podejmujemy poważne zobowiązanie nawet na kilkanaście lat. Pies, czy kot to zwierzęta bardzo absorbujące, wymagające od nas wiele uwagi. W przypadku kiedy mamy wątpliwości, czy nasze dziecko podoła opiece nad psem lub kotem, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup gryzonia. Takim zwierzakom również trzeba poświęcać wiele uwagi, jednak opieka nad nimi jest zdecydowanie łatwiejsza. Kupując naszemu dziecku gryzonia uczymy je odpowiedzialności i opieki nad zwierzakiem. Dla większości osób, które jeszcze nigdy nie hodowały gryzoni problemem jest wybór konkretnego futrzaka. Na jaki rodzaj gryzonia powinniśmy się zdecydować – czy lepiej jest wybrać chomika, szczura, myszkę, czy też może świnkę morską. Właściciele konkretnych zwierząt będą zapewne zachwalać swój wybór. Warto jest się przyjrzeć konkretnym gryzoniom, dowiedzieć się jakie mają zwyczaje, dokładnie zapoznać się z zasadami opieki nad nimi.

gryzonie domowe

Większość dzieci kocha chomiki. Nie ma się zresztą czemu dziwić – chomiki to zwierzątka bardzo sympatyczne i ładne. Osoby, które boją się myszy lub szczurów często są w stanie zaakceptować właśnie chomika. Zanim zdecydujemy się na zakup chomika powinniśmy zdawać sobie sprawę, że gryzoń ten jest wielkim indywidualistą i niekiedy możemy mieć problemy, żeby go oswoić. Potrzeba wiele zaangażowania, żeby przekonać chomika do siebie. Gryzoń jest zdecydowanie nocnym markiem. W dzień przeważnie śpi, a nocą szuka wszelkich możliwych sposobów, żeby wydostać się ze swojej klatki. Często mu się to udaje, nawet kiedy wydaje się nam, że klatka jest doskonale zabezpieczona. Chomiki są niezwykle sprytne. Jeżeli zależy nam na zwierzątku łagodniejszym, które łatwiej jest oswoić, dobrze jest wybrać świnkę morską. Świnki zazwyczaj są bardzo spokojne, w przeciwieństwie do chomików nie są agresywne. Raczej nie zdarza się im pogryźć swoich właścicieli. Świnka jednak w stopniu większym niż chomik samotnik potrzebuje towarzystwa. Jeżeli oswoimy zwierzątko będzie ono oczekiwało od nas częstych kontaktów. Kiedy nie będziemy się nim zajmować, będzie za nami tęsknić.

Gryzonie domowe, czyli myszki i szczurki

Alternatywą dla chomików i świnek morskich są szczury i myszki. Zwierzaki te nie cieszą się tak wielką popularnością, ponieważ dla znacznej części z nas są szkodnikami, które kojarzą się także z roznoszeniem chorób. Pamiętamy jednak, że kiedy kupujemy zwierzaka w dobrym sklepie zoologicznym będzie on pochodził z hodowli i będzie całkowicie zdrowy. Częściej niż szczury wybieramy myszki. Zanim zdecydujemy się na zakup myszki powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jest ona zwierzęciem stadnym i może tęsknić za towarzystwem. Warto zaopatrzyć ją w różnego rodzaju zabawki i poświęcać jej sporo czasu. Gryzoniami zdecydowanie niedocenianymi są szczury. Zupełnie niesłusznie. Szczury domowe są niesamowicie inteligentne, towarzyskie i bardzo przywiązują się do człowieka. Jeżeli kupujemy szczura powinniśmy podjąć decyzję o spędzaniu z nim dużej ilości czasu.


Fotografie: pixabay.com