Kategorie FoksterierPsyRasy psów

Foksterier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Foksterier (foxterier) to nieduży pies pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jesteś właścicielem przedstawiciela tej rasy, a może dopiero myślisz o jego zakupie? W takim razie warto, abyś dowiedział się nieco więcej na jego temat. Przewiń niżej, aby znaleźć wszystkie ważne informacje.

Foksterier
Źródło: commons.wikimedia.org

Psy foksteriery historia

Psy tej rasy hodowano już w XIV wieku, a dawniej wykorzystywano je do polowań. Starszą odmianą są foksteriery krótkowłose. Odmiana szorstkowłosa pojawiła się dopiero w 1814 roku, dzięki angielskiemu hodowcy Jackowi Russelowi.

W 1875 roku w Anglii powstał pierwszy klub foksteriera.

Rasa psa foksterier

Foksterier pies wygląd

Jest to mały pies o proporcjonalnej budowie. Ze względu na rodzaj sierści rasę można podzielić na dwie odmiany:

  • Foksterier szorstkowłosy

Sierść tego psa jest twarda, szorstka oraz gęsta. Może mieć tendencje do kręcenia się. Występuje w białym umaszczeniu z brązowymi lub czarnymi łatami.

Foksterier szorstkowłosy
  • Foksterier krótkowłosy

Jego sierść jest krótka, gładka i przylegająca. Występuje w umaszczeniu białym z czarnymi lub brązowymi łatami.

Foksterier krótkowłosy

Pies foksterier waga i wzrost

Psy tej rasy osiągają wagę około 6-9 kg oraz wysokość w kłębie od 36 do 45 cm. Samice mogą być nieco mniejsze niż samce.

Foksterier gładkowłosy

Foksterier miniaturowy

Pseudo-hodowcy często nazywają miniaturowymi małe foksteriery w celu szybszej sprzedaży. Nie ma jednak miniaturowej odmiany foksteriera. Bądź więc ostrożny, gdy usłyszysz, że ktoś ma do sprzedaży foksteriera miniaturkę – najprawdopodobniej świadczy to o nielegalnej pseudo-hodowli.

Foxterier

Foksterier charakter

Jest to przyjazny, wesoły i żywiołowy pies, którego niezwykle ciekawi otaczający świat. Cechuje się odwagą, czujnością oraz zwinnością. Uwielbia zabawy, pływanie oraz spacery po lesie. Wymaga codziennej dawki ruchu.

Pies tej rasy silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny i potrzebuje mieć z nimi bliski kontakt. Nie przepada za samotnością.

Bywa uparty, ale odpowiednio szkolony będzie posłuszny oraz zrównoważony. Nie przejawia agresji wobec innych psów. Należy jednak uważać na jego kontakty z innymi małymi zwierzętami – może mieć tendencję do polowania na nie.

Pies foksterier

Rasa psa foksterier choroby

Jest to zdrowa i odporna rasa, która nie jest narażona na szczególne choroby genetyczne. Długość życia dla foksterierów wynosi około 12-15 lat.

Foksterier pies

Foxterier pielęgnacja

Sierść foksterierów szorstkowłosych należy regularnie trymować. Odmianę krótkowłosą natomiast trzeba wyczesywać za pomocą gumowej rękawicy.

Zobacz także: Oryginalna rękawica do wyczesywania sierści rekomendowana przez weterynarzy. Zapewnia niesamowity relaks pupilowi

Oprócz tego nie zapominaj o regularnym przemywaniu oczu, uszu oraz myciu zębów specjalną pastą bez dodatku fluoru. Jeśli twój pies nie przepada za myciem zębów, użyj SZCZOTKO-GRYZAKA, dzięki któremu twój pupil samodzielnie zadba o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: SZCZOTKO-GRYZAK do samodzielnego czyszczenia zębów 

Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja łapek oraz przycinanie pazurków.

Zobacz także: 5 niezbędnych porad dotyczących dbania o psie łapki

Foxterier

Foksterier szczeniaki

Myślisz o przygarnięciu szczeniaka tej rasy? Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie potrzeby tego psa, to możesz zacząć szukać odpowiedniej hodowli. Maluch może być ci wydany najwcześniej w wieku 8 tygodni.

Foksterier szczeniak

Foksterier hodowla

Jeśli chcesz zakupić psa tej rasy, wybierz hodowlę, która jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym lub w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Takie hodowle prowadzone są przez profesjonalistów, którzy mają sporą wiedzę oraz doświadczenie w temacie danej rasy.

Foksterier do adopcji

Zdarza się, że psy tej rasy są dostępne do adopcji. Koniecznie popytaj w schroniskach oraz fundacjach – może któryś z nich czeka właśnie na ciebie!

Pseudo-hodowla

Niestety w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest dać się oszukać pseudo-hodowcom. Nie daj się skusić niskiej cenie szczenięcia z rzędu 500 zł. Rasowy szczeniak z legalnej hodowli kosztuje znacznie więcej. Pamiętaj, że w pseudo-hodowlach liczą się jedynie zyski, a psy z takich miejsc często są chorowite, słabe, źle traktowane oraz niesocjalizowane. Nigdy nie wspieraj pseudo-hodowli!

Zobacz także: 10 niepokojących sygnałów, które świadczą, że szczeniak pochodzi z pseudo-hodowli

Foxterier szczeniak

Foxterier cena

Pies tej rasy z rodowodem pochodzący z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 1500 zł do 3500 zł. Cena może być zależna od predyspozycji wystawowych oraz genów. Nie daj się skusić zbyt niską ceną, bo padniesz wtedy ofiarą pseudo-hodowli!

Weterynarze potwierdzają, nasz produkt najlepszy w swojej kategorii!

Foksterier od A do Z, czyli wszystko co warto wiedzieć o rasie

Rękawica do wyczesywania sierści firmy Kochamy Zwierzaki, to jedyny produkt tego typu polecany przez weterynarzy, aż 180 wypustek masująco – zbierających sierść, odpowiedni dla psa jaki dla kota, bez znaczenia jaki rodzaj sierści posiada Twój pupil. Rękawica wykonana z silkonu, 100% zdrowego dla zwierzaka.